Śledczy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie we współpracy z Małopolskim Urzędem Celno-Skarbowym prowadzili pod nadzorem krakowskiej prokuratury śledztwo dotyczące mafii vatowskiej.

Reklama

Dwunastoosobowa szajka, której członkowie usłyszeli zarzuty, działała w 2017 roku. W szeregach grupy przestępczej znalazły się osoby w wieku od 27 do 51 lat, którzy są mieszkańcami województwa małopolskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego oraz warmińsko - mazurskiego.

Tworzyli "słupy", wystawiali fikcyjne faktury, wyłudzali VAT

Działalność szajki polegała za zakładaniu podmiotów gospodarczych na terenie Polski, Czech i Słowacji na tak zwane „słupy”. Potem firmy te uczestniczyły w łańcuchu wewnątrzwspólnotowego obrotu towarem w postaci artykułów spożywczych.

Reklama

Przez to, że wspomniane biznesy działały w ścisłym porozumieniu, możliwe były fikcyjne transakcje wydawanie sfabrykowanej dokumentacji. W następstwie wyłudzano podatek VAT, który w rzeczywistości nigdy nie został zapłacony.

Reklama

Zarejestrowane na podstawione osoby biznesu bardzo szybko znikały z rynku, ale na ich miejscu powstawały nowe.

Służby dokonały niemal 100 przeszukań

Wśród podejrzanych znaleźli się figuranci, na których rejestrowane były podmioty gospodarcze oraz osoby odpowiedzialne za ich werbowanie. Służby wymieniają też fałszerzy dokumentacji finansowej, a także osoby, które uczyniły z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu. Małopolscy policjanci dokonali blisko 100 przeszukań, zarówno w miejscach zamieszkania podejrzanych, jak i w miejscach zarejestrowanych i prowadzonych działalności gospodarczych.

Zabezpieczono sprzęt elektroniczny oraz dokumentację wskazującą na prowadzenie przestępczej działalności.

Zabezpieczono także spory majątek

Jak informują dalej policjanci w komunikacie, w toku prowadzonego śledztwa Prokurator zabezpieczył około 200 tysięcy złotych. Ponadto funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli stal składowaną w jednym z magazynów. Materiał był wart blisko milion złotych. Stal w drodze licytacji została sprzedana przez organy skarbowe.

Sąd na wniosek prokuratury zastosował tymczasowy areszt wobec ośmiu podejrzanych. W późniejszym okresie dodatkowo podejrzani będą mieli zakaz opuszczania kraju i dozór policji.

Postępowanie zostało zakończone w dniu 14 listopada 2023 roku skierowaniem przez Prokuratora Prokuratury Regionalnej aktu oskarżenia przeciwko dwunastu podejrzanym, którzy łącznie usłyszeli 24 zarzuty.

Za popełnione przestępstwa grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Członkowie szajki prali brudne pieniądze / Policja