W najnowszym wpisie opublikowanym na profilu Lasów Państwowych jeden z leśników wstawił zdjęcie kleszcza.

Ale że 28 grudnia z lasu kleszcza przyniosę, to bym się nie spodziewał - napisał zdziwiony.

Reklama

Choroby przenoszone przez kleszcze

Reklama

Jak się okazuje, kleszcze mogą być aktywne przez cały rok, szczególnie w latach, gdy zimy są łagodniejsze. Ciepła zima sprawia, że zabójcze niekiedy pajęczaki namnażają się w niespotykanej wcześniej ilości.
W Polsce "główny sezon kleszczowy" zwykle zaczyna się wiosną i kończy późną jesienią. Kleszcze są najbardziej aktywne w maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku.

Kleszcze są nosicielami ponad 20 różnych patogenów, które powodują choroby odzwierzęce. Do najbardziej znanych należy borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Szacuje się, że ok. 30 proc. kleszczy w Polsce jest nosicielami krętka borelii, czyli bakterii, która wywołuje boreliozę.

Ochrona cały rok

Dr nauk weterynaryjnych Joanna Kołodziejska-Lesisz tłumaczy, że musimy zabezpieczać siebie i naszych czworonożnych przyjaciół przez cały rok. Pierwsze przypadki chorób odkleszczowych diagnozowaliśmy u moich pacjentów nawet w styczniu i lutym - mówi.

Warto pamiętać, aby zawsze chronić się przed kleszczami, niezależnie od pory roku. Jeśli zostaniesz ugryziony przez kleszcza, skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy.