Dla nas najważniejsze jest żeby zapewnić, że naszym zadaniem i naszym celem nie jest utrudnianie podróży turystycznych i w tym zakresie będziemy robić wszystko, aby nie było żadnych utrudnień przy przejazdach przez granice polsko–słowacką - zaznaczyła Michalska. - Wszystkim życzmy spokojnych zagranicznych podróży a już na naszej głowie, żeby te podróże były bezpieczne - dodała.

Reklama

Kontrole wjazdu ze Słowacji do Polski

Rzeczniczka wyjaśniła, że przywrócone tymczasowe kontrole graniczne prowadzone są tylko na wjazd ze Słowacji do Polski i ukierunkowane są na przeciwdziałanie nielegalnej migracji wtórnej tj. tej ze szlaku bałkańskiego. - Działania SG nie koncentrują się na ruchu turystycznym - dodała.

Podkreśliła jednak, że choć działania SG nie koncentrują się na ruchu turystycznym to podróżnym rekomenduje posiadanie przy sobie dokumentów podróży (paszport lud dowód osobisty).

Do 1 lutego 2024 r. przedłużone zostały tymczasowe kontrole graniczne na granicy polsko-słowackiej. Kontrole prowadzone są tylko na kierunku wjazdowym do Polski. Granicę można przekroczyć w wyznaczonych miejscach.

Kontrolowane przejścia

17 drogowych przejść granicznych: Radoszyce, Barwinek, Muszynka, Piwniczna-Zdrój–Mnišek nad Popradom, Jurgów, Chyżne, Korbielów, Zwardoń-Skalité Platforma, oraz Leluchów, Konieczna, Niedzica, Łysa Polana, Chochołów, Winiarczykówka, Ujsoły, Jaworzynka–Čierne–Skalité (przejścia drogowe, przeznaczone tylko dla obywateli UE, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci).

3 kolejowe przejścia graniczne: Łupków–Palota, Muszyna–Plaveč, Zwardoń–Skalité.

2 piesze przejścia graniczne: Ożenna (przeznaczone wyłącznie dla obywateli UE, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci) i Zwardoń-Mýto.

W środę, 17 stycznia SG skontrolowała na granicy ze Słowacją 10,9 tys. osób i 4,5 tys. pojazdów. Od 4 października skontrolowano 1 mln 301 tys. osób i 567 tys. pojazdów.