Kołobrzeg: Największe polskie uzdrowisko

Kołobrzeg to miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, u ujścia rzeki Parsęty. Rozwój uzdrowiska nastąpił tu w XIX wieku, kiedy najpierw zaczęto stosować solankę do kąpieli leczniczych, a następnie wykorzystywać do zabiegów borowinę. W Kołobrzegu do dzisiaj wydobywany jest torf leczniczy, czyli borowina, która bywa nazywana tu czarnym złotem i jest nawet eksportowana do innych uzdrowisk. Ceniona jest za swoje właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i odżywcze. Drugim kołobrzeskim bogactwem jest woda lecznicza, czyli solanka, bogata m.in. w jod, sód, brom, wapń, żelazo i magnez. Ponadto z miejscowego ujęcia wydobywana jest woda mineralna "Jantar".

Wszystkie bogactwa natury w połączeniu z wyjątkowym morskim klimatem sprawiają, że do Kołobrzegu chętnie przybywają kuracjusze z całego kraju, a nawet z zagranicy. Dzisiaj miasto jest największym uzdrowiskiem w Polsce.

Reklama

Kołobrzeg poza bogatą ofertą leczniczą oferuje szereg atrakcji. Największą z nich jest oczywiście morze z piękną plażą. Zobaczyć tu można również molo i latarnię morską. Możliwość spacerów oferuje nadmorska promenada oraz miejski park. W Kołobrzegu nie brakuje również zabytków i muzeów.

Reklama

W uzdrowisku Kołobrzeg leczone są choroby:

 • endokrynologiczne,
 • górnych i dolnych dróg oddechowych,
 • ortopedyczne,
 • kardiologiczne,
 • układu nerwowego,
 • reumatologiczne.

Kołobrzeg oferuje także leczenie dla dzieci, które obejmuje: cukrzycę, choroby tarczycy, astmę oskrzelową, alergie skórne, otyłość.

Najlepsze uzdrowiska nad morzem: Świnoujście

Świnoujście znajduje się w województwie zachodniopomorskim i jako jedyne w kraju położone jest na 3 dużych wyspach (Uznam, Wolin i Karsibór) oraz kilkudziesięciu mniejszych.

Pod koniec XIX wieku na terenie miasta odkryto złoża borowinowe i solankowe, co zapoczątkowało działalność uzdrowiska. Do dzisiaj te dwa surowce są największym miejscowym skarbem i wykorzystuje się je w celach leczniczych. Obecnie w Świnoujściu znajduje się kilkanaście sanatoriów i kilkanaście zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Duża baza noclegowa i szeroka oferta zabiegów w połączeniu z walorami przyrodniczymi przyciągają do tego uzdrowiska tłumy kuracjuszy zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Świnoujście / ShutterStock

Wypoczywające tu osoby mogą spacerować po parku zdrojowym, długiej nadmorskiej promenadzie wzdłuż której rozmieszczone są liczne punkty gastronomiczne lub wybrać się na dłuższą wycieczkę do znajdujących się w okolicy twierdz takich jak Fort Anioła czy Fort Gerharda. Mogą też zdecydować się na wyprawę do pobliskiego Wolińskiego Parku Narodowego i znajdującej się na jego terenie Zagrody Pokazowej Żubrów. Pobyt w Świnoujściu to dla wielu osób okazja również do odwiedzenia sąsiednich Niemiec czy wybrania się na wycieczkę promem do Skandynawii.

Miasto pochwalić się może najszerszą plażą w Polsce. Jest uznawane również za jedno z najczystszych krajowych kąpielisk. W Świnoujściu znajduje się też najwyższa w Polsce latarnia morska, która ma aż 68 m wysokości.

W uzdrowisku Świnoujście leczone są choroby:

 • kardiologiczne,
 • górnych i dolnych dróg oddechowych,
 • układu nerwowego,
 • reumatologiczne,
 • endokrynologiczne,
 • ortopedyczne.

Ustka - spokojne uzdrowisko nad morzem

Ustka jest miastem portowym w województwie pomorskim w powiecie słupskim. Położona jest u ujścia rzeki Słupi. Znajdują się tu złoża leczniczych torfów, czyli borowin oraz termalnych wód solankowych, a działalność kuracyjna rozpoczęła się na przełomie XIX i XX wieku.

Ustka to uzdrowisko nad morzem zdecydowanie mniejsze niż wspomniany już Kołobrzeg czy Świnoujście. Ze swoim spokojem i urokliwym klimatem jest miejscem idealnym dla osób poszukujących odpoczynku od zgiełku i tłumów. Jednocześnie można znaleźć tu bogatą ofertę zabiegów, wykorzystujących surowce lecznicze w postaci solanki i borowiny. Wyjątkowy morski klimat z powietrzem nasyconym jodem, piękne plaże i wiele lasów sosnowych to najważniejsze atuty przyrodnicze Ustki, które przyciągają do niej turystów chcących odpocząć i zadbać o swoje zdrowie. Można tu przechadzać się brzegiem morza lub nadmorską promenadą albo wybrać się do portu.

Ustka / ShutterStock

Spacerując urokliwymi uliczkami miasta, można poczuć prawdziwy klimat rybackiej osady, jaką niegdyś było to miejsce. Będąc w Ustce, można zobaczyć także latarnię morską, rzeźbę syrenki znajdującą się na jednym z falochronów czy przedwojenne bunkry.

W uzdrowisku Ustka leczone są choroby:

 • układu nerwowego,
 • ortopedyczno-urazowe,
 • reumatologiczne,
 • górnych dróg oddechowych,
 • kardiologiczne.