Ta zmiana stanowi istotne ułatwienie w załatwianiu spraw w urzędach, bankach, firmach ubezpieczeniowych oraz podczas rejestracji w przychodniach czy szpitalach. Została ona wprowadzona w życie na mocy ustawy o aplikacji mObywatel w 2023 roku.
Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że mDowód dostępny w aplikacji mObywatel to nowoczesny pełnoprawny dokument tożsamości w formie elektronicznej. Na terenie Polski mDowód jest tak samo ważny jak ten plastikowy. Również można go użyć w urzędach, bankach, sądach, przychodniach, na poczcie czy u notariusza.
Nowe zasady m.in. w rejestracji u lekarza
Nie ma już konieczności noszenia przy sobie tradycyjnego dowodu osobistego – wystarczy, że posługujesz się mDowodem. mDowód nie jest jedynie cyfrową wersją tradycyjnego dowodu osobistego. Oba dokumenty różnią się między sobą, posiadając unikalną serię i numer, datę wydania oraz termin ważności.
mDowód może być używany w różnych sytuacjach, np. podczas wizyt w urzędach, w bankach, u lekarzy, w szpitalach i przychodniach, w sądach oraz u firm ubezpieczeniowych. Może się przydać także podczas wypożyczania samochodu czy sprzętu sportowego. Okres ważności mDowodu wynosi 5 lat. Co ważne, mDowód nie straci ważności, gdy odinstalujesz aplikację. Nie będzie można posługiwać się jego danymi (np. serią i numerem).
Zarówno mDowód, jak i inne dokumenty dostępne w aplikacji mObywatel, można używać nawet, jak nie ma się dostępu do internetu. Dokumenty w trybie offline można swobodnie przeglądać oraz pokazywać do kontroli.
Kto może skorzystać z mDowodu?
Wszyscy obywatele powyżej 13 roku życia, którzy posiadają tradycyjny dowód osobisty, są uprawnieni do korzystania z mDowodu. Ten elektroniczny dokument posiada unikalną serię, numer oraz termin ważności.
mDowód może być więc używany przez każdą osobę, która: posiada aktualny dowód osobisty, ma aktywny profil zaufany (lub inny zatwierdzony środek identyfikacji, takie jak bankowość elektroniczna), oraz korzysta z smartfona z systemem operacyjnym Android w wersji 7.0 (lub nowszej) lub z systemem iOS 15 (lub nowszy).
Kiedy nie można użyć mDowodu?
Istnieją jednak dwie sytuacje, w których mDowód nie może być używany:
- Podczas wyjazdu za granicę, ponieważ mDowód nie jest akceptowany poza granicami kraju.
- Przy składaniu wniosku o nowy tradycyjny dowód osobisty.
mDowód, póki co, nie jest uznawany za granicą. W przyszłości planuje się jednak dostosować aplikację do standardów Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej (European Digital Identity Wallet). Dzięki temu będzie można korzystać z mDowodu również za granicą.
Jak mieć mDowód w aplikacji?
Przede wszystkim należy pobrać aplikację mObywatel. Następnie zarejestrować się, a na koniec dodać mDowód, potwierdzając swoją tożsamość profilem zaufanym, e-dowodem lub bankowością elektroniczną. mDowód zawiera imię (imiona), nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, obywatelstwo, imię ojca, imię matki, zdjęcie oraz numer i serię, datę wydania oraz termin ważności dokumentu.
mDowód to nie to samo co e-dowód
mDowód i e-dowód to dwa różne dokumenty. E-dowód charakteryzuje się obecnością warstwy elektronicznej zawierającej chip, niewidoczny na zewnątrz. E-dowód działa zbliżeniowo, dlatego że wystarczy położyć go na czytniku.
Natomiast mDowód to elektroniczny dokument tożsamości, który jest dostępny w aplikacji mObywatel 2.0. Posiada on unikalną serię i numer, odrębne od tych znajdujących się na tradycyjnym dowodzie osobistym, jednakże jest pełnoprawnym dokumentem identyfikacyjnym.