Apel kard. Rysia

Kard. Grzegorz Ryś odprawił w czwartek mszę przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej. W homilii podkreślił, że "powinniśmy modlić się nie tylko za parlamentarzystów, ale również siebie nawzajem".

Prośmy też za nas wszystkich, którzy upominamy się o ten szacunek dla życia, aby tym naszym upomnieniem i słowom, towarzyszyła też nasza troska i rzeczywista pomoc dla matek oczekujących potomstwa, dla rodzin, które się spodziewają dziecka – powiedział metropolita łódzki.

Reklama

Kard. Ryś zwrócił uwagę, jak ważne jest poszanowanie każdego życia, od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Podkreślił, że troska o życie powinna być wyrażana nie tylko słowami, ale również czynami. Każde życie powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci; także czynem – dodał.

Przewodniczący KEP zaapelował o troskliwą opiekę

Reklama

Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) przypomniał, że polska konstytucja zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia (art. 38), a także chroni macierzyństwo, rodzicielstwo i rodzinę (art. 18).

Abp Tadeusz Wojda zwrócił uwagę, że nienarodzone dzieci są najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich ludzi. Aborcja niesie zagrożenie również dla kobiet i ich najbliższych, a także dla całego społeczeństwa. Powoduje poważne zagrożenia zdrowia kobiet, co prowadzi do wielkiego, długotrwałego cierpienia matek zarówno w aspekcie fizycznym, psychicznym, jak i duchowym. Proaborcyjna propaganda fałszywie głosi, że jest to ich wolny wybór i prawo – podkreślił.

Przewodniczący Episkopatu przyznał, iż niezwykle ważne jest, aby "kobieta w trudnej sytuacji życiowej zawsze mogła liczyć na wszechstronną pomoc, co od lat czyni zarówno Kościół, jak i organizacje pozarządowe oraz instytucje państwowe".

Usilnie proszę wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie troskliwą opieką życia nienarodzonych dzieci oraz ich matek, o sprzeciw wobec kultury wykluczenia, która odbiera najbardziej bezbronnym i słabym osobom podstawowe prawo – prawo do życia – zaapelował.

Dyskusja nad projektami ws. aborcji

W czwartek Sejm zajmie się czterema projektami ustaw o aborcji. Dwa z nich złożyła Lewica, a po jednym Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga - PSL i Polska 2050.

Zgodnie z harmonogramem posiedzenia, posłowie zajmą się czterema projektami dotyczącymi prawa aborcyjnego tuż po południu. Debata ma potrwać ponad 6 godzin.