Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to ważne święto w katolickim kalendarzu liturgicznym. Data celebrowania jest ruchoma i zależy od Wielkanocy. Warto dodać, że Boże Ciało jest w Polsce świętem ustawowo wolnym od pracy. Sprawdź, czy musisz tego dnia uczestniczyć we mszy świętej i procesji.

Reklama

Boże Ciało 2024: Jak wygląda świętowanie?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa co roku wiąże się z celebrowaniem tego ważnego dla katolików dnia. Na ulicach miast i mniejszych miejscowości, w których znajdują się parafie, wierni uczestniczą w barwnej procesji. Święto obchodzone jest na pamiątkę ustanowienia sakramentu eucharystii przez Chrystusa.

Przed czterema ołtarzami katolicy odśpiewują pieśni błagalne – tzw. suplikacje, niosą chorągwie i sztandary, a dzieci pierwszokomunijne sypią kwiaty przed kroczącym z Najświętszym Sakramentem kapłanem. Odczytywane są także fragmenty z czterech ewangelii. W wielu miejscach celebrującym towarzyszą także lokalne grupy parafialne (np. członkowie kół różańcowych), orkiestry dęte, a nawet chóry.

Reklama

Obchody (już nieco skromniejsze) trwają przez kolejne osiem dni – to tzw. oktawa Bożego Ciała. W tym czasie w wielu parafiach udzielana jest dyspensa znosząca piątkowy post.

Boże Ciało. Czy trzeba iść do kościoła i na procesję?

Według Kodeksu prawa kanonicznego wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w tzw. święta nakazane, czyli w każdą niedzielę oraz dodatkowe uroczystości, do których bez wątpienia należy także Boże Ciało.

Co ciekawe, na mszę można przyjść w dzień świąteczny lub w wigilię danego święta, czyli na wieczór poprzedzający wielkie świętowanie.

Jeśli chodzi o udział w procesji, nie jest to odgórnie nakazane. Tylko świadome i dobrowolne opuszczenie mszy świętej w Boże Ciało sprawia, że popełniamy grzech ciężki.