Odpowiednio długi i jakościowy sen to absolutna podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Jakiekolwiek zaburzenia na tym tle są odczuwalne bardzo szybko. O ile sama bezsenność jest jednostką chorobową i wymaga leczenia, o tyle okresowe problemy ze snem mogą być związane np. z sytuacjami stresowymi w pracy lub w życiu osobistym. Warto wtedy wspomóc się naturalnymi sposobami, które niejednokrotnie mogą zaskoczyć skutecznością.

Reklama

Domowy sposób na sen - liść laurowy

Liść laurowy znajduje się niemal w każdej kuchni. Na co dzień wykorzystujemy go do gotowania zup i dań mięsnych. Okazuje się, że roślina jest też powszechnie stosowana w ziołolecznictwie. Wawrzyn szlachetny, bo tak brzmi jej oficjalna nazwa, ma wiele ciekawych właściwości zdrowotnych. Liście były powszechnie stosowane już w starożytnej Grecji. W medycynie alternatywnej stosowano je z kolei do leczenia chorób reumatycznych oraz kaszlu. Olejek z liści laurowych działa kojąco na układ nerwowy i pomaga w zmęczeniu.

Roślina ma również jedno nietypowe zastosowanie. Okazuje się bardzo pomocna przy problemach ze snem. Przekonały się o tym nasze babcie wiele lat temu. Wystarczy włożyć kilka liści laurowych pod poduszkę i pozwolić działać roślinnym olejkom eterycznym. Ten sposób działa zarówno na dzieci, jak i dorosłych. Liście uwalniają aromaty w momencie, gdy pocieramy o nie poduszką oraz pod wpływem wyższej temperatury.

Jakie właściwości wspomagające sen ma liść laurowy?

Liść laurowy jest skutecznym domowym sposobem na zaburzenia snu, gdyż działa uspokajająco i przeciwbakteryjnie. Nasze babcie kładły go pod poduszkę zwłaszcza energicznym dzieciom, które nie chciały zasnąć mimo późnej pory. Dodatkowym sposobem na wzmocnienie działania rośliny jest natarcie liści olejkiem mandarynkowym. Połączenie tych aromatów zapewnia relaks i szybki sen.

Reklama

Roślinę można wykorzystać jeszcze na inne sposoby. Wystarczy włożyć kilka ususzonych liści do popielniczki i podpalić. Następnie należy wyjść z pokoju i poczekać aż wszystkie liście się wypalą, a dym zniknie. Ten sposób okadzania pomieszczenia pomaga w redukcji stresu, bezsenności oraz zmęczeniu. Przyjemny korzenny zapach działa kojąco, wyciszająco i relaksująco na układ nerwowy. Oprócz tego można stosować inhalacje i wywary z liści laurowych.