Reklama

Do tej pory fentanyl był kojarzony głównie z problemem w Stanach Zjednoczonych, gdzie od lat zbiera śmiertelne żniwo. Jednak tragiczny przypadek z Poznania pokazuje, że fentanyl dotarł już do Polski i stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia zwłaszcza młodych ludzi.

Eksperci ostrzegają, że fentanyl może być obecny na polskim rynku narkotykowym w różnych formach, często nieświadomie zażywany przez osoby sięgające po inne substancje. Dlatego tak ważne jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tego niebezpiecznego narkotyku oraz wdrożenie skutecznych działań prewencyjnych i edukacyjnych.

Czym jest fentanyl?

Fentanyl to syntetyczny opioid, który jest 50-100 razy silniejszy od morfiny i 30-50 razy silniejszy od heroiny. Został stworzony w celach medycznych, jako silny środek przeciwbólowy stosowany w znieczuleniu ogólnym oraz w leczeniu przewlekłego bólu nowotworowego. Niestety, ze względu na swoją wysoką skuteczność i łatwość produkcji, fentanyl stał się również popularnym narkotykiem, często dodawanym do innych substancji, takich jak heroina czy kokaina, w celu zwiększenia ich mocy.

Skutki zażywania fentanylu

Fentanyl jest niezwykle niebezpieczny, ponieważ nawet niewielka jego ilość może prowadzić do przedawkowania i śmierci. Skutki zażywania fentanylu to:

Euforia. Początkowe uczucie intensywnej przyjemności i relaksu.

Senność. Uczucie senności i otępienia.

Nudności i wymioty. Mogą wystąpić problemy żołądkowe.

Trudności z oddychaniem. Fentanyl może spowolnić lub zatrzymać oddech, co jest najczęstszą przyczyną śmierci z przedawkowania.

Utrata przytomności. Osoba może stracić przytomność i przestać reagować na bodźce.

Śmierć. Przedawkowanie fentanylu może prowadzić do śmierci w wyniku zatrzymania oddechu.