Podstawą wszczęcia śledztwa było pisemne zawiadomienie o przestępstwie 22 pacjentek, których dokumentacja medyczna została zabezpieczona przez funkcjonariuszy na polecenie prokuratury – powiedziała prok. Ewa Antonowicz, rzeczniczka zielonogórskiej prokuratury okręgowej.

Reklama

Własne śledztwo prokuratury

Zostało wszczęto własne śledztwo, które ma ustalić okoliczności sprawy. Ma ocenić postępowania funkcjonariuszy biorąc pod uwagę obowiązującą procedurę, a także skutki wynikające z przeprowadzonych czynności – wyjaśniała prokurator Antonowicz.

Agentom CBA grożą kary do 3 lat więzienia. Zabezpieczona przez CBA dokumentacja medyczna zawierała dane wrażliwe pacjentek.

Akt oskarżenia przeciw dr Kubisie

Śledztwo ma związek ze sprawą Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, która w lutym skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko doktor Marii Kubisie. Ginekolożka oskarżona jest o pomocnictwo w przerywaniu ciąży w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Pełnomocnik lekarki mec. Rafał Gawęcki poinformował PAP, że jego klientka wyraża zgodę na publikację pełnego nazwiska.

Akt oskarżenia obejmuje pomocnictwo do przerwania ciąży w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Marcin Lorenc.

Reklama

Kim jest Maria Kubisa?

Maria Kubisa prowadzi w Szczecinie prywatny gabinet lekarski, pracuje w szpitalu w Nowogardzie, jest też ordynatorką ginekologii w szpitalu w przygranicznym Prenzlau. W ostatnich wyborach dostała się do sejmiku województwa zachodniopomorskiego z listy PO.

W styczniu ubiegłego roku funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumentację pacjentek prowadzoną od 1996 r.; była przetrzymywana przez blisko dwa miesiące.