Sprawy przeciwko Polsce stanowią jedną trzecią wszystkich przypadków w raporcie Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) aktualnie analizowanych przez Trybunał.

Reklama

Polska i migranci

Te sprawy dotyczą naruszeń prawa przez służby w ośmiu krajach UE: Chorwacji, Cyprze, Węgrzech, Włoszech, Łotwie, Litwie, Polsce i Grecji - podano.

Raport został opracowany na podstawie informacji i danych zarówno od instytucji państwowych, takich jak ministerstwa i służby, jak i organizacji pozarządowych, w tym organizacji praw człowieka oraz prawników zajmujących się sprawami migrantów.

Wnioski raportu

Niestety wyglądaja dość pesymistycznie. Podano, że kraje członkowskie UE rzadko prowadzą rzetelnie i dokładnie śledztwa dotyczące przypadków złego traktowania migrantów, choć ilość "doniesień” jest znaczna.

Relacje migrantów mają być często lekceważone lub pomijane, podczas gdy relacje służb są uznawane za bardziej wiarygodne.

Postępowania dyscyplinarne wobec funkcjonariuszy zazwyczaj kończą się łagodnymi karami finansowymi, Dodatkowo ma panować "wrażenie bezkarności" służb mundurowych ochraniających granice UE.

Pushbacki w Polsce

Reklama

Prawnicy i organizacje pomocy prawnej, które kontaktowały się z FRA, wskazały pięć przypadków pushbacków w Polsce, które według nich stanowiły zagrożenie dla życia migrantów. Prokuratura nie podjęła żadnych działań śledczych w tych sprawach z powodu braku dowodów na popełnienie przestępstwa - podał portal.

Agencja uznała jednak za pozytywne m.in. działania polskiego prokuratora generalnego Adama Bodnara, który zainicjował utworzenie zespołu prokuratorów mających zbadać przypadki domniemanych nadużyć popełnionych przez funkcjonariuszy na granicy polsko-białoruskiej.