Przyczyny wprowadzenia stanu klęski żywiołowej
Stan klęski żywiołowej został rozszerzony z powodu dynamicznej sytuacji związanej z powodziami, które dotknęły w połowie września 2024 roku południowo-zachodnią część Polski. Katastrofa naturalna miała swoje źródło w Europie Środkowej i spowodowała liczne straty, co wymusiło konieczność szybkiej reakcji rządu.
Obszar objęty stanem klęski żywiołowej
Pierwsze rozporządzenie wprowadzające stan klęski żywiołowej obowiązuje od 16 września i będzie trwało do 16 października 2024 roku. Początkowo obejmowało ono kilka powiatów w województwach: dolnośląskim, opolskim oraz śląskim. Z czasem, na skutek dalszych zagrożeń, rozporządzenie było kilkakrotnie rozszerzane, w tym także o powiaty bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.
Ograniczenia wprowadzane w ramach stanu klęski żywiołowej
Na terenach objętych stanem klęski żywiołowej obowiązują szczególne przepisy, które mogą ograniczać niektóre prawa obywatelskie. Obejmują one między innymi nakaz opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych, obowiązek ewakuacji, zakaz przebywania w określonych miejscach czy ograniczenia dotyczące przemieszczania się.
Po co wprowadza się stan klęski żywiołowej?
Głównym celem rozszerzenia stanu klęski żywiołowej jest jak najszybsze wdrożenie środków mających na celu dostarczenie pilnej pomocy mieszkańcom i przedsiębiorcom na dotkniętych terenach. Działania te mają na celu minimalizowanie skutków katastrofy i wsparcie odbudowy dotkniętych obszarów.
Kolejne rozszerzenia stanu klęski
Już wcześniej, 17 i 20 września, rząd sukcesywnie wprowadzał kolejne rozszerzenia obszarów objętych stanem klęski żywiołowej. Wśród tych terenów znalazły się między innymi powiaty dzierżoniowski, lubański i świdnicki oraz inne obszary w województwach dolnośląskim i opolskim.