Co roku Ministerstwo Cyfryzacji publikuje wykaz nazwisk zarejestrowanych w Polsce. W styczniu 2024 roku znalazło się na nim prawie 380 tys. nazwisk męskich i ponad 400 tys. nazwisk żeńskich. Wśród nich znajdują się nie tylko te najpopularniejsze, ale także najrzadsze oraz te budzące zdziwienie.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Najdłuższe i najkrótsze nazwisko w Polsce

Najdłuższe nazwisko w Polsce liczy aż 51 znaków. To Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone. Z kolei najkrótsze składają się zaledwie z dwóch liter. To np. Sa, Oo czy Oe. Istnieją jednak również takie nazwiska, które wzbudzają zdziwienie i, nierzadko, generują problemy.

Nazwisko, które sprawia trudności

20 lat temu mężczyzna o imieniu Mariusz wygrał konkurs na najdziwniejsze nazwisko. Gdy jednak próbuje zarejestrować syna do lekarza niemal zawsze napotyka problemy. "Pani pyta, czy na pewno jestem ojcem, bo nie wiem, jak się syn nazywa” – przyznał w rozmowie z "Faktami" TVN. Mężczyzna nosi nazwisko Cyps albo Zyps. W Polsce nosi je łącznie 13 osób – w tym żona i syn pana Mariusza.

Rzadkie nazwiska w Polsce, które budzą zdziwienie

Nie tylko Cyps albo Zyps należy do nietypowych nazwisk. Oprócz niego znajdują się również nazwiska takie jak Ojczenasz (które nosi w Polsce 108 osób - 56 mężczyzn i 52 kobiety) oraz Jakoktochce (23 mężczyzn i 18 kobiet). W Ppolsce funkcjonują również takie nazwiska jak Pędzimąż czy Pieczychlebek.

Choć nazwiska te wzbudzają ciekawość bywają również źródłem nieprzyjemności. Z tego względu niektóre osoby decydują się złożyć wniosek do Urzędu Stanu Cywilnego o ich zmianę.