We wtorek mija rok od ostatnich wyborów parlamentarnych. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS zrealizował na zlecenie "Wydarzeń" Polsatu badanie dotyczące aktualnych preferencji wyborczych Polek i Polaków. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, 64,5 proc. ankietowanych wzięłoby w nich udział. 35,5 proc. badanych zadeklarowało, że nie zamierza iść do urny.

Reklama

31,3 proc. respondentów wskazało Prawo i Sprawiedliwość, 30,7 proc. poparło Koalicję Obywatelską, a 9,8 proc. - Konfederację. Na Trzecią Drogę (PSL i Polska 2050) zagłosowałoby 9,3 proc. ankietowanych, na Lewicę - 7,3 proc., zaś 11,5 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem".

Zmiana na pozycji lidera

To zmiana na pozycji lidera w porównaniu z poprzednim sondażem z września. Największe poparcie zebrała wówczas Koalicja Obywatelska - 32,9 proc. Jednak różnica dzieląca formację Donalda Tuska od Prawa i Sprawiedliwości mieściła się w błędzie statystycznym i wynosiła 0,8 pkt proc. Partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymała bowiem 32,1 proc. Na trzecim miejscu uplasowała się wówczas Trzecia Droga (10,8 proc.), a na czwartym Konfederacja (9,3 proc.). We wrześniu piątą pozycję zajęła Lewica z wynikiem 8,4 proc.Według najnowszego badania, największym poparciemwśród kobiet cieszy się Koalicja Obywatelska (30 proc.), zaś wśród mężczyzn Prawo i Sprawiedliwość (34 proc.).

Zmieniliby partię

Reklama

Uczestników badania zapytano również o to, czy zmieniliby partię, na którą chcą głosować, od ostatnich wyborów do Sejmu. 37,5 proc. wybrało odpowiedź "tak", zaś 62,5 proc. odpowiedź "nie".

Dopytywani o powody tych zmian, wskazywali m.in. na brak dotrzymywania obietnic z kampanii (33,9 proc.), słabość liderów (17,4 proc.) oraz brak realnego wpływu na rządzenie (15,3 proc.). Z kolei osoby, które zadeklarowały brak chęci zmiany, wskazały m.in. na to, że wybrana przez nich partia daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności (20 proc.) i troszczy się o zwykłych ludzi (15,9 proc.).Ogólnopolskie badanie wykonano na próbie 1000 osób w dniach 11-14 października metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).(