Projekt MZ zmienia treść załącznika rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.

Zakaz łączenia kobiet po poronieniu z kobietami w ciąży i połogu

Resort zdrowia chce wprowadzić do standardów m.in. bezwzględny zakaz umieszczania kobiet - które poroniły, urodziły martwe dziecko, niezdolne do życia lub obarczone wadami letalnymi, dziecko chore lub z wadami wrodzonymi - w salach szpitalnych razem z kobietami w okresie ciąży, kobietami w połogu, których ciąża zakończyła się urodzeniem zdrowego dziecka.

Reklama

Według obowiązującego standardu szpital nie umieszcza razem kobiet w tych sytuacjach "w miarę możliwości".

Nowe zasady dotyczące łagodzenia bólu porodowego

Projekt wprowadza także zmiany w standardzie dotyczące łagodzenia bólu porodowego. Szpital będzie miał obowiązek publikowania informacji o dostępnych w nim metodach łagodzenia bólu porodowego na swojej stronie internetowej.

Projekt MZ zakłada także m.in. rozszerzenie zakresu badań diagnostycznych i konsultacji medycznych u kobiet w ciąży, np. o badanie w kierunku wykrycia HBV, badanie w kierunku zakażenia wirusem cytomegalii, w kierunku toksoplazmozy.

W projekcie dodano obowiązek informowania kobiet w ciąży o szczepieniach zalecanych w okresie ciąży.

Do standardu włączono profilaktykę wtórną raka piersi. Chodzi o dodanie zalecenia USG piersi u kobiet, w szczególności po 35. roku życia, w sytuacji klinicznych zmian w piersi lub gdy obciążenie rodzinne lub genetyczne wskazuje na wyższe u niej ryzyko raka piersi.

Nowe przepisy dotyczące znieczulenia

Reklama

Zobowiązano podmioty lecznicze do zapewnienia kobiecie w ciąży możliwości zapoznania się z wybranym miejscem porodu i wcześniejszej konsultacji z anestezjologiem dotyczącej znieczulenia.

Kolejnym proponowanym standardem jest umożliwienie kobiecie spożywanie posiłku w trakcie porodu bez konieczności uzyskiwania zgody osoby sprawującej opiekę.

Resort zdrowia zaznaczył, że zmiany wpłyną na ujednolicenie organizacji i zakresu opieki nad kobietą w ciąży i noworodkiem.

MZ zaznaczyło, że standard stawia kobietę w okresie okołoporodowym i jej dziecko w centrum zainteresowania personelu medycznego. Ma zapewniać podmiotowe traktowanie, współpracę i respektowanie praw pacjenta. A także zapewniać jednolity standard postępowania personelu medycznego wobec kobiety i jej dziecka bez względu na miejsce zamieszkania kobiety.