Kultowy bazar Różyckiego zniknie z mapy Warszawy? Jest plan rewitalizacji. GALERIA
1 Zgodnie z tym założeniami targowisko ma być podzielone na dwie części.
PAP / Jakub Kamiski
2 Jedna zwrócona będzie spadkobiercom dawnych właścicieli, a druga - na tyłach Muzeum Pragi - zrewitalizowana.
PAP / Jakub Kamiski
3 "Powstać ma plac z nowoczesnymi straganami, zachowującymi jednak elementy architektoniczne związane z działającym do dziś targowiskiem. Do ściany szczytowej muzeum przylegać mają sanitariaty i pawilony mieszczące stanowiska do handlu rybami, mięsem czy serami", podaje "Gazeta Wyborcza".
PAP / Jakub Kamiski
4 W środku - pawilon owocowo-warzywny i kram - jako żywy pomnik założyciela bazaru, czyli Juliana Różyckiego.
PAP / Jakub Kamiski
5 Na tyłach kamienic przy ul. Brzeskiej i Targowej wytyczona zostanie nowa ulica - docelowa ma się stać wielkomiejskim deptakiem. I to właśnie w jego pobliżu ma być utworzony targ spożywczy.
PAP / Jakub Kamiski
6 - Uważam, że bez rewitalizacji bazaru Różyckiego nie uda się proces rewitalizowania dzielnicy - mówił podczas spotkania z dziennikarzami wiceprezydent Michał Olszewski. Kupcy obawiają się jednak zmian, bo - jak wskazują - w projekcie kładzie się nacisk na handel spożywczy, a i mowa jest, jak przekonują, o ograniczeniu powierzchni targowiska.
PAP / Jakub Kamiski
7 Konsultacje z kupcami mają się rozpocząć niebawem - szczegółowego harmonogramu prac jak na razie nie ma.
PAP / Jakub Kamiski
8 Teren, na którym znajduje się bazar kupił jeszcze w 1874 roku Julian Różycki - farmaceuta, właściciel kilku aptek, inwestor - od Wincentego Wodzińskiego i Gotlieba Langnera. Z czasem dokupił też okoliczne działki (m.in. te zlokalizowane przy ul. Targowej 52 i 54, Ząbkowskiej 8 i 10, a także Brzeskiej 23/25). I postanowił założyć tam targowisko, które miało stać się ośrodkiem handlowym Pragi. Niewielu wie, że pomysłodawcą utworzenia placu handlowego, a później administratorem bazaru był Manas Ryba, który w 1885 roku stał się właścicielem domu przy dzisiejszej ul. Targowej 56, skąd zarządzał targowiskiem. Teren bazaru został ogrodzony zdobionym żeliwnym ogrodzeniem. Można się było do niego dostać pięcioma wejściami. W początkowej fazie rozwoju miał siedem zadaszonych kramów, w których znajdowały się wydzielone stanowiska. W kolejnych latach zaczęły powstawać drobne stoiska handlowe w postaci budek, najliczniej zlokalizowane w sąsiedztwie wejść. Przy bramie od strony ul. Targowej znajdował się oryginalny budyneczek - kiosk w kształcie gigantycznego syfonu - będący unikatowym symbolem targowiska.
Media