Komorowski, Borusewicz, Celiński, Kijowski... Uroczyste pożegnanie Marii Dmochowskiej na Powązkach
1 "Dzisiaj stajemy na tej Eucharystii wokół urny z prochami Marii, która dla każdego z was jest ważnym człowiekiem. Jej długie życie obfitowało w bardzo wiele najróżniejszych wydarzeń, które w wielkim skrócie obracają się wokół sprawy naszej ojczyzny - Polski" - powiedział w homilii ks. Tomasz Kądzik, który odprawił mszę w Domu Pogrzebowym na wojskowych Powązkach. Duchowny przypomniał, że Maria Dmochowska realizowała się zawodowo jako lekarz hematolog, ale także społecznie i rodzinnie. Podkreślił, że należała do Armii Krajowej oraz, że tworzyła ruch Solidarności.
PAP / Tomasz Gzell
2 Marię Dmochowską pożegnali m.in. prezydent Bronisław Komorowski, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, działacz opozycji w PRL Henryk Wujec, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, były prezes IPN Łukasz Kamiński, były szef pionu śledczego IPN Dariusz Gabrel, były przewodniczący Rady IPN Antoni Dudek, również historyk i dziennikarz, były więzień Auschwitz-Birkenau Marian Turski oraz lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.
PAP / Tomasz Gzell
3 Po nabożeństwie - w asyście Wojska Polskiego, która po przemówieniach uczestników pogrzebu, oddała salwę honorową - nastąpiło złożenie prochów zmarłej w grobie rodzinnym.
PAP / Tomasz Gzell
4 W uroczystościach pogrzebowych Marii Dmochowskiej uczestniczyli jej najbliżsi krewni i przyjaciele, w tym siostrzeniec zmarłej Andrzej Celiński - działacz opozycji demokratycznej w PRL, członek Komitetu Obrony Robotników, były senator, poseł. Obecni byli również weterani Armii Krajowej, działacze opozycji demokratycznej w PRL, dawni i obecni politycy, a także liczni historycy i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.
PAP / Tomasz Gzell
5 Marię Dmochowską pożegnali m.in. prezydent Bronisław Komorowski, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, działacz opozycji w PRL Henryk Wujec, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, były prezes IPN Łukasz Kamiński, były szef pionu śledczego IPN Dariusz Gabrel, były przewodniczący Rady IPN Antoni Dudek, również historyk i dziennikarz, były więzień Auschwitz-Birkenau Marian Turski oraz lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.
PAP / Tomasz Gzell
6 W uroczystościach pogrzebowych Marii Dmochowskiej uczestniczyli jej najbliżsi krewni i przyjaciele, w tym siostrzeniec zmarłej Andrzej Celiński - działacz opozycji demokratycznej w PRL, członek Komitetu Obrony Robotników, były senator, poseł. Obecni byli również weterani Armii Krajowej, działacze opozycji demokratycznej w PRL, dawni i obecni politycy, a także liczni historycy i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.
PAP / Tomasz Gzell
7 Marię Dmochowską pożegnali m.in. prezydent Bronisław Komorowski, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, działacz opozycji w PRL Henryk Wujec, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, były prezes IPN Łukasz Kamiński, były szef pionu śledczego IPN Dariusz Gabrel, były przewodniczący Rady IPN Antoni Dudek, również historyk i dziennikarz, były więzień Auschwitz-Birkenau Marian Turski oraz lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.
PAP / Tomasz Gzell
8 "Dzisiaj stajemy na tej Eucharystii wokół urny z prochami Marii, która dla każdego z was jest ważnym człowiekiem. Jej długie życie obfitowało w bardzo wiele najróżniejszych wydarzeń, które w wielkim skrócie obracają się wokół sprawy naszej ojczyzny - Polski" - powiedział w homilii ks. Tomasz Kądzik, który odprawił mszę w Domu Pogrzebowym na wojskowych Powązkach. Duchowny przypomniał, że Maria Dmochowska realizowała się zawodowo jako lekarz hematolog, ale także społecznie i rodzinnie. Podkreślił, że należała do Armii Krajowej oraz, że tworzyła ruch Solidarności.
PAP / Tomasz Gzell
9 "Dzisiaj stajemy na tej Eucharystii wokół urny z prochami Marii, która dla każdego z was jest ważnym człowiekiem. Jej długie życie obfitowało w bardzo wiele najróżniejszych wydarzeń, które w wielkim skrócie obracają się wokół sprawy naszej ojczyzny - Polski" - powiedział w homilii ks. Tomasz Kądzik, który odprawił mszę w Domu Pogrzebowym na wojskowych Powązkach. Duchowny przypomniał, że Maria Dmochowska realizowała się zawodowo jako lekarz hematolog, ale także społecznie i rodzinnie. Podkreślił, że należała do Armii Krajowej oraz, że tworzyła ruch Solidarności.
PAP / Tomasz Gzell
10 W uroczystościach pogrzebowych Marii Dmochowskiej uczestniczyli jej najbliżsi krewni i przyjaciele, w tym siostrzeniec zmarłej Andrzej Celiński - działacz opozycji demokratycznej w PRL, członek Komitetu Obrony Robotników, były senator, poseł. Obecni byli również weterani Armii Krajowej, działacze opozycji demokratycznej w PRL, dawni i obecni politycy, a także liczni historycy i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.
PAP / Tomasz Gzell
11
Maria Dmochowska z domu Lipska urodziła się 18 lipca 1930 r. w Warszawie. Podczas II wojny światowej była żołnierzem AK o pseudonimie Maja. Uczestniczyła w powstaniu warszawskim i w walkach Grupy Kampinos AK. Po wojnie była lekarzem hematologiem; była również działaczką opozycji demokratycznej, współorganizowała NSZZ "Solidarność" w Łodzi. Była internowana w stanie wojennym. W wolnej Polsce, w latach 1989-1997, była posłanką na Sejm. W 2006 r. za kadencji prezesa Janusza Kurtyki została powołana na stanowisko wiceprezesa IPN. Funkcję tę sprawowała do czerwca 2012 r.
Maria Dmochowska zmarła 10 lutego. Miała 87 lat.
PAP / Tomasz Gzell
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję