"Wielka Polska chrześcijańska" kontra "Bury nie jest bohaterem". II Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce
"Cześć i chwała bohaterom", "Wielka Polska chrześcijańska", "Nie czerwona, nie tęczowa lecz Hajnówka narodowa" – krzyczeli uczestnicy II Marszu Żołnierzy Wyklętych. Ten w niedzielę wieczorem przeszedł ulicami Hajnówki, a jego trasę w ostatniej chwili zmieniono.
1 Incydentów nie było, nie licząc gwizdów i utarczek słownych – pod adresem idących w marszu krzyczano m.in: "Faszyści, nie ma zgody na nacjonalizm".
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
2 Emocji jednak nie brakowało, bo - po pierwsze - w ostatniej chwili zmieniono trasę marszu – ten początkowo miał przejść m.in. koło prawosławnego soboru św. Trójcy (miały się tam w tym czasie odbywać uroczystości poprzedzające początek Wielkiego Postu; godzinę nabożeństwo jednak przesunięto).
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
3 A po drugie – maszerujący przypomnieli postać Burego - była na ulotkach z zaproszeniem na zgromadzenie, które kolportował ONR - i wydarzenia sprzed 71 lat.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
4 Oddziały podziemia niepodległościowego kpt. Romualda Rajsa (Burego) spacyfikowały wówczas kilka okolicznych wsi. Po latach IPN badając tę sprawę przyjął, że wydarzenia te nosiły znamiona "zbrodni ludobójstwa", z kolei wcześniej, bo w 2005 r. śledztwo w tej sprawie umorzono. Po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
5 Jak ONR odpowiadał na zarzuty wobec "Burego"? - Propaganda wprost wyjęta z okresu stalinowskiego – jego przedstawiciele ucinali dalsze pytania.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
6 Ale także wcześniej głośno było o organizacji tegorocznego marszu – na jego przeprowadzenie nie zgodzili się rada miasta i burmistrz. Sąd uchylił tę decyzję. Przedstawiciele ratusza bali się, że "w tym dniu i przy planowanej trasie zgromadzenie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, albo mieniu w znacznych rozmiarach".
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
7 Policja i organizatorzy szacują, że II Marszu Żołnierzy Wyklętych wzięło udział 150-200 osób. Podobnie jak rok temu.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
8 Wtedy też wzbudził on kontrowersje, pojawiły się protesty różnych środowisk, m.in. partii politycznych, w tym m.in. Partii Razem.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
9 Podczas II Marszu Żołnierzy Wyklętych trwała także kontrmanifestacja, której pomysłodawcą byli Obywatele RP i działacze Antify. "Bury nie jest bohaterem" i "Moją ojczyzną jest człowieczeństwo" widniało na dwóch dużych transparentach.
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
10 Tak na trasie przemarszu, jak i pod Soborem Świętej Trójcy zobaczyć można było też działaczy KOD z tabliczkami: "Bury nie jest naszym bohaterem".
Dorota Kalinowska/dziennik.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję