Pochowano adm. Józefa Unruga i jego żonę. "Wraca wasz dowódca. To wielki dzień dla Marynarki Wojennej i Polski"
1 - Szliśmy tu ramię w ramię z panem ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem i skonstatowaliśmy jedno, jeżeli admirał Unrug wrócił, to znaczy, że dowództwo Marynarki Wojennej też musi wrócić do Gdyni, bo to są symbole - powiedział prezydent. Zwracając się do Błaszczaka, dodał: - I niechże, panie ministrze, wróci ono tutaj jak najszybciej, także po to, żeby budować morale tych marynarzy, którzy codziennie wypływają na Bałtyk. Aby widzieli oni gmach swojego dowództwa, nie gdzieś daleko w Warszawie, ale tutaj na wybrzeżu, na miejscu .
PAP / Adam Warawa
2 W uroczystościach wziął udział również wnuk admirała, Krzysztof Unrug. - Zastanawiałem się co adm. Józef Unrug chciałby dziś powiedzieć, może to proste zdanie, które usłyszeli oficerowie niemieccy: Jestem Polakiem i oficerem polskim... Dla znających jego historię to zdanie jest kwintesencją jego postawy i byłoby niedelikatne z mojej strony, tak jak i z każdego innego mówić dziś w jego imieniu. Wszystko jest powiedziane w tym zdaniu, wiem kim jestem bo wiem skąd pochodzę - mówił Krzysztof Unrug.
Polska Agencja Prasowa / Adam Warawa
3 Uroczystości na Helu związane z pochówkiem adm. Unruga i jego żony rozpoczęły się w poniedziałek rano od mszy żałobnej w kościele pw. Bożego Ciała. W nabożeństwie, oprócz szefa MON, przedstawicieli Marynarki Wojennej uczestniczyła także rodzina i krewni admirała Unruga. Nabożeństwo koncelebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Wiesław Szlachetka. W świątyni wystawiono trumny ze szczątkami admirała i jego małżonki. Trumna z prochami admirała okryta była biało-czerwoną flagą. Przed mszą, odbyło się odsłonięcie tablic poświęconych ofiarom reżimu komunistycznego, w którym wziął udział szef MON. Admirał Józef Unrug zmarł w 1973 r. we Francji i został pochowany na cmentarzu w Montresor, gdzie - siedem lat później - spoczęła też jego żona Zofia. Przed dwoma laty Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podjęło starania o sprowadzenie do Polski prochów małżonków. Szczątki obojga przypłynęły do Polski w niedzielę z Francji.
PAP / Adam Warawa
4 Admirale Unrug, jesteśmy tobie wdzięczni za twoją postawę, za twoje umiłowanie ojczyzny - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości upamiętniających dowódcę floty w II RP i dowódcę obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 r. adm. Józefa Unruga oraz jego żonę Zofię.
PAP / Adam Warawa
5 Szef MON powiedział, że 79 lat temu na Helu trwały walki, którymi dowodził adm. Unrug razem z oficerami, "którym był wierny do końca". Jak mówił Błaszczak, "kiedy adm. Unrug umierał, zdecydował, że jego szczątki mogą wrócić do Polski tylko wtedy, kiedy zamordowani przez stalinowskich oprawców jego towarzysze boju będą z honorem pochowani. I tak się stało" - dodał. Jak przypomniał, w ubiegłym roku na cmentarzu w Gdyni spoczęli jego towarzysze broni, a w tym roku, w czerwcu, kolejna grupa marynarzy zamordowanych w 1952 r. została pochowana z honorami.
PAP / Marcin Gadomski
6 Polska pamięta o swoich bohaterach i w sposób, w jaki potrafi, honoruje ich, nawet po latach ale to czyni. (…) Panie admirale, dziś spełniamy pana wolę, wolę, która stała się dla nas rozkazem – powiedział wcześniej w kościele podczas mszy pogrzebowej wiceprezes IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. - Dziś po wielu latach od upadku komunizmu w Polsce wyruszyliśmy w pole po to, żeby odnajdywać szczątki naszych bohaterów, przewracać im imiona, nazwiska, żeby ich zaopatrzyć na drogę i godnie pochować z honorami, na które swoim życiem, poświęceniem dla Polski po stokroć zasłużyli .
PAP / Adam Warawa