Dzisiejszy piątek trzynastego jest pierwszym z trzech, jakie czekają nas w tym roku. Następny przypadnie w marcu, a ostatni - w listopadzie. Jak mówi w wywiadzie dla portalu Live Science Thomas Fernsler, matematyk z University of Delaware, takie kalendarzowe zrządzenie losu zdarza się średnio raz na 11 lat. Mimo złej sławy trzynastki Fernsler zajmuje się nią od ponad 20 lat. Oto 13 innych ciekawostek dotyczących nielubianej liczby, jakie zdradził uczony portalowi popularnonaukowemu LiveScience.

1. Jeden z okrętów brytyjskiej Marynarki Wojennej został nazwany "Piątek 13". Po wyruszeniu statku w dziewiczą podróż z piątek 13., słuch po nim zaginął.

2. Wyjątkowo pechowy, znany z filmu statek kosmiczny Apollo 13 został wystrzelony o 13:13 11 kwietnia 1970. Gdy zsumujemy cyfry z daty wydarzenia (w wersji 11-4-70, nie 11-4-1970) otrzymamy liczbę 13. Eksplozja, która poważnie naruszyła konstrukcję statku, przydarzyła się 13 kwietnia. Na szczęście, a może - mimo wszystko - statek bezpieczne wrócił na Ziemię.

3. Wiele szpitali nie ma sal o numerze 1. Często w budynkach pomija się 13 piętro.

4. Strach przed piątkiem 13 ma swoją naukowe nazwy. Brzmią one paraskavedekatriafobia lub friggatriskaidekafobia. Triskaidekafobia to strach przed liczbą 13.

5. Futbolista amerykański Dan Marino nosił koszulkę z numerem 13 przez cały okres swojej kariery w drużynie Miami Dolphins. Choć był świetnym graczem na pozycji quarterbacka, tylko raz miał okazję zagrać w meczu Super Bowl (1985 r.), gdzie został pokonany przez zawodnika z San Francisco (ten miał koszulkę z numerem 16).

6. Butch Cassidy, legendarny amerykański przestępca i złodziej, urodził się w piątek, 13 kwietnia 1866 r.

7. Z kolei w piątek 13 sierpnia 1926 r. urodził się Fidel Castro.

8. Prezydent USA Franklin D. Roosevelt nigdy nie podróżował 13-go dnia miesiąca i nigdy nie zapraszał 13 osób na obiady lub kolacje. Napoleon oraz Herbert Hoover (31. prezydent Stanów Zjednoczonych) byli znani z lęku przed trzynastką.

9. Przesądni biesiadnicy mogą w Paryżu zatrudnić tzw. quatorzieme, czyli zawodowego, 14. towarzysza posiłku.

10. Markowi Twainowi raz zdarzyło się być 13. Osobą zaproszoną na uroczystą kolację. Przyjaciel ostrzegł go, by nie poszedł na przyjęcie. "To był pech" - przyznał potem Twain koledze. "Jedzenia było tylko dla 12 osób".

11. Woodrow Wilson, 28. prezydent USA, uważał trzynastkę za pechową, choć nie zawsze mogłoby tak wynikać z jego zachowań. Wilson przybył do francuskiej Normandii w piątek, 13 grudnia 1918 r. na rozmowy pokojowe i wrócił z nich z ustaleniami, na które nie chciał się zgodzić kongres. By zdobyć poparcie dla wynegocjowanej umowy, Wilson podróżował po całym kraju. W czasie objazdu doznał niemal śmiertelnego udaru.

12. Zdaniem numerologów, pechowość trzynastki wynika z tego, że znajduje się po … dwunastce. A dwunastka jest uważana przez numerologów za liczbę kompletną, doskonałą - w roku jest 12 miesięcy, mamy 12 znaków zodiaku, na Olimpie mieszkało 12 bóstw, Herkules musiał wykonać 12 prac, w Izraelu żyło 12 plemion, a Jezus miał 12 Apostołów etc.

13. Wśród zabezpieczeń znajdujących się na rewersie banknotów dolarowych znajduje się piramida z 13 stopniami, 13 gwiazd, wieńczących głowę orła, 13 strzał oraz gałązka oliwna z 13 listkami.

Jak wyjaśnia Fernsler, nikt nie wie dokładnie, skąd wzięły się przesądy otaczające piątek 13. Być może początki zabobonu sięgają czasów biblijnych (13. gość ostatniej wieczerzy był tym, który zdradził Jezusa). Jednak już w średniowieczu piątek 13. był uważany za wyjątkowo niefortunny dzień

Sama numerologia, czyli przypisywanie znaczeń liczbom ma bardzo stare korzenie. Numerologią zajmowali się już starożytni Grecy

Jednak, zdaniem matematyków, numerologia nie ma żadnych naukowych podstaw.