Tajemnica szybkości delfinów zaprzątała umysły naukowców od lat 30. ubiegłego wieku. Posiłkując się matematyką, zoolodzy wyliczyli, iż delfiny nie posiadają aż tak rozwiniętych mięśni, by móc rozwijać prędkość przekraczającą 30 km na godzinę. A jednak, wbrew wszelkim kalkulacjom, niektóre gatunki potrafią pływać z prędkością do 40 km na godzinę. Jakim cudem? Na to pytanie udało się odpowiedzieć naukowcom z West Chester University w Pennsylvanii.

Z pomocą specjalistycznj, podwodnej kamery uczeni nagrywali delfiny pływające w wodzie nasyconej mikroskopijnymi bąbelkami powietrza (w ten sposób wiry, powstające przy ruchach płetw, były lepiej widoczne) . Ponieważ używany przez badaczy basen okazał się nieco zbyt mały dla śmigających delfinów, postanowiono także zarejestrować ruchy delfinich ogonów podczas wykonywania przez zwierzęta tzw. stójki (sztuczka często pokazywana w oceanariach).

Nakręcone filmy pozwoliły na dokładne przeanalizowanie ruchów zwierząt. W ten sposób naukowcy dowiedzieli się, że tajemnica zwierząt kryje się w ogonie, który potrafi wygenerować siłę odrzutu przekraczającą 96 kg. To blisko trzykrotnie więcej niż siła generowana przez olimpijskich pływaków. "Dawni zoolodzy się mylili" - mówi prof. Frank Fish, autor badań. "Mięśnie delfinów pozwalają im pływać z tak dużą prędkością".