Inia (łac. Inia geoffrensis) to słodkowodny gatunek delfina. Zamieszkuje dorzecza dwóch rzek: Amazonki i Orinoko. Zwierzęta te dorastają do ponad dwóch metrów długości, ważą zaś ok. 100 – 150 kg i mają różowawo zabarwioną skórę.
Przyrodnicy ze zdumieniem zaobserwowali ostatnio u tych dużych ssaków istnienie swoistego "rytuału”. Polega on na tym, że samiec chwyta w pysk kawałek drewna lub kamień i powoli wypływa z nim na powierzchnię wody. Potem, utrzymując ciało w pionie, ponownie zanurza się w głębinie, obracając się przy tym wokół własnej osi. Czasami zaś delfin uderza trzymanym przedmiotem o powierzchnię wody, robiąc przy tym wiele hałasu.
Jak zauważyli badacze, samce inii najczęściej popisywały się w ten sposób, gdy w ich pobliżu gromadziło się wiele dorosłych samic. Zwykle zwierzęta te prowadzą raczej samotniczy tryb życia lub zbierają się w grupy liczące do trzech osobników. Dlatego, według profesora Tony’ego Martina z St. Andrews University, który obserwował słodkowodne delfiny, popisy te są wyraźnie związane z zalotami.
Przy okazji szpanujące przed samicami samce wykazują dużą dozę agresji wobec konkurentów. Być może chcą przy okazji zastraszyć potencjalnych rywali swym niezwykłym, głośnym zachowaniem. Jednak, jak podkreślają naukowcy, choć zdarzają się wśród nich walki, ani razu nie widzieli, by delfiny okładały się trzymanymi w pyskach przedmiotami.
Profesor Martin twierdzi, że podobne zachowanie - zaloty oraz walka o pozycję poprzez "rytuał” z użyciem przedmiotów - jest ewenementem w świecie ssaków. Jedynie szympanse mają podobny obyczaj.