Nie mówimy już więc jedynie o włochatych słoniach z Syberii. Prowadzi się badania nad genomem tak wielu zwierząt, że gdy już osięgnie się sukces, starczyłoby ich na park jurajski. Jak ten, który wymyślił sobie Steven Spielberg na potrzeby filmu.

Nie będzie w nim dinozaurów, bo mamy tylko skamieliny, ale już taki łoś gigant (trzymetrowe poroże) z terenów obecnej Irlandii może weźmie nas na rogi. Z dobrze zachowanych w torfie, zmarzlinie czy piachu pustyni ciał zwierząt, można pobrać nadający się do użycia DNA.

Pismo "New Scientist" ogłosiło ostatnio listę 10 stworzeń, które najłatwiej przywrócić do życia.

1 - Neandertalczyk - wyginął 25 tys. lat temu. Wstępny genom ma być opublikowany do końca roku. Pracują nad tym ludzie z niemieckiego instytutu Maxa Plancka z Lipska.

2- Tygrys szablozęby - wyginął 10 tys. lat temu. Jest kilka idealnie zachowanych egzemplarzy w dołach smolnych La Brea w Los Angeles.

3 - Niedźwiedź krótkopyski - wyginął 11 tys. lat temu. Ważył tonę i był o jedną trzecią większy od niedźwiedzia polarnego. DNA dostępne, bo zwierzęta zachowała wieczna zmarzlina.

4 - Tygrys tasmański - ostatnie znane zwierzę zdechło w 1936 roku w ogrodzie zoologicznym Hobart. Żyjący dziś diabeł taśmański byłby świetną mamą.

5 - Glyptodon - wyginął 11 tys. lat temu. Wyglądający jak pancernik, zwierzak wielkości małego samochodu z kolcami i ogonem w kształcie maczugi. Żył w Ameryce Południowej.

6 - Dodo - ostatni ptak wyzionął ducha w 1690 roku. Naukowcy z Oksfordu mają DNA, bo w 2002 roku dostali zgodę na pobranie próbki z jedynego zachowanego egzemplarza z tkanką (skóra i kości) trzymanego w sejfie londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej.

7 - Włochaty nosorożec - wyginął 10 tys. lat temu. Po oczyszczeniu DNA z egzemplarzy zachowanych w wiecznej zmarzlinie można będzie najprawdopodobniej wykorzystać je w badaniach.

8 - Leniwiec olbrzymi - ostatni raz ziewnął 8 tys. lat temu. Nie żył na drzewach, jak jego współcześni bracia, a na ziemi. Był ku temu dobry powód. Zwierzak miał sześć metrów wzrostu. Znaleziono kilka egzemplarzy z zachowanym włosiem - świetnym źródłem DNA.

9 - Irlandzki łoś - wyginął 7700 lat temu. Potężne zwierzę bardziej przypomina współczesnego jelenia niż łosia. Najbliższy żyjący dziś krewny to daniel.

10 - Moa. Ostatni ów nielot zniknął z Ziemi w okolicach roku 1500. Jest sporo dostępnych egzemplarzy z DNA z jaj znalezionych w różnych miejscach Nowej Zelandii. Przypomina dzisiejszego strusia.