Śpiewać jak zakochany komar

ew | 2009-01-12 10:50 | Aktualizacja: 19:18
Śpiewać jak zakochany komar

Śpiewać jak zakochany komar / Inne)

Nie tylko ludzie śpiewają, gdy zapałają do kogoś gorącym uczuciem. Tak samo zachowują się komary. Naukowcy odkryli, że tropikalne insekty kuszą partnera harmonijnym biciem skrzydeł.

reklama


Naukowcy z Cornell University wykazali, że uciążliwe dla ludzkiego ucha brzęczenie komarów aedes aegypti to w rzeczywistości sygnał godowy."Zalotne" komary biją skrzydłami inaczej niż zazwyczaj. Brzęczenie może być harmonijne, ze wspólną częstotliwością sięgającą 1200 Hz, lub "na dwa głosy". Samiec uderza wtedy skrzydłami z częstotliwością 600 Hz, a samica 400 Hz.

Odkrycie amerykańskiego zespołu może pomóc ograniczyć niektóre choroby tropikalne przenoszone przez komary. "Epidemia malarii nie przestaje siać spustoszenia, a gorączka tropikalna wciąż się rozprzestrzenia" - mówi Laura Harrington, współautorka badań. Tymczasem dotychczasowe próby opanowania rozrodczości komarów kończyły się niepowodzeniem. Samce pozbawione zdolności rozrodczych lub bez możliwości przenoszenia infekcji nie budziły zainteresowania samic.

Wraz z najnowszym odkryciem pojawiła się jeszcze jedna możliwość. "Jakość śpiewu może odzwierciedlać potencjał rozrodczy partnera" - mówi Harrington. Wiedząc o tym, naukowcom uda się być może skłonić samice do godów z "ułomnymi" samcami i w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

ew

Źródło: dziennik.pl

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV