Kalifornijska firma Complete Genomics ogłosiła właśnie, że obniża cenę sekwencjonowania ludzkiego materiału genetycznego.

Dotychczas poznawanie zagadek własnego DNA było rozrywką wyłącznie dla wybranych. Po raz pierwszy odczytano ludzki materiał genetyczny (Jamesa Watsona, odkrywcy struktury helisy) w 2007 roku i wtedy kosztowało to milion dolarów. Jednak wiele firm uznało sekwencjonowanie genomu za warty inwestowania produkt i jego cena zaczęła w błyskawicznym tempie spadać.

W zeszłym roku inna kalifornijska firma, Applied Biosystems, podała, że odczytała pełen materiał genetyczny anonimowego Nigeryjczyka za 60 tys. dolarów. Complete Genomics twierdzi, że jest w stanie obniżyć tę kwotę dziesięciokrotnie.

Istnieje jednak ważne zastrzeżenie. Tego typu usługa może wymagać dodatkowych nakładów, bo poza zsekwencjonowaniem genomu trzeba będzie również zapłacić specjaliście za zinterpretowanie wyników badania.

Complete Genomics jest przekonana, że tylko w tym roku odczyta 1000 ludzkich genomów, a w przyszłym roku - nawet 20 tys.

Warto dodać, że wiele firm oferuje też rozszyfrowywanie fragmentów DNA, co jest znacznie tańsze.