Przypomnijmy, że ideolog Putina Aleksander Dugin wyraźnie powiedział, że napięcie etniczne między Litwą a Polską jest bardzo wartościowym elementem, który należy wykorzystać i, na ile możliwie, pogłębiać. Konflikt w sprawie dwujęzycznych napisów i oryginalnej pisowni nazwisk jest wspaniałym prezentem dla Rosji - podczas obchodów rocznicy 13 stycznia w Sejmie powiedział Michnik.

Jego zdaniem, należy wyjść ponad swój egoizm i wszystkich tych, którzy przeszkadzają, nie mają wyobraźni, są zaślepieni etnicznym szowinizmem, działają przeciwko interesom naszych narodów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Michnik: Komorowski przegrałby wybory, gdyby pijany przejechał zakonnicę w ciąży >>>>

Przeszłości nie możemy zmienić, ale możemy ją przemyśleć. Wilno - jest stolicą suwerennej demokratycznej Litwy. Na zawsze. Jest ono też częścią polskiej historii, jednak Polacy są wolni na zawsze od rewizjonistycznych tendencji. Taka jest stanowisko polskiego rządu i opinii publicznej od 1989 roku - mówił Michnik.

Nagroda Wolności jest przyznawana przez litewski Sejm i wręczana od 2011 roku 13 stycznia, w Dniu Obrońców Wolności. W 2011 roku nagrodę otrzymał rosyjski bojownik o prawa człowieka, wolność i demokrację Sergiej Kowaliow, w 2012 roku - założyciel Ligi Wolności Litwy Antanas Terleckas, w 2013 roku - założyciel podziemnego pisma „Kronika Kościoła Katolickiego Litwy”, arcybiskup Sigitas Tamkeviczius.