Politolog, profesor Ewa Marciniak w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową stwierdza, że program gospodarczy NowoczesnejPL może przyciągnąć tak zwaną klasę średnią. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Kongres założycielski NowoczesnejPL bez Balcerowicza i Olechowskiego>>>

Według profesor, większość partii politycznych skoncentrowana jest na programach socjalnych do dużego przemysłu, górników i rolników. Tymczasem, jej zdaniem, to właśnie klasa średnia i średnie firmy są "niezaopiekowane politycznie". Politolog uważa więc, że pojawia się przestrzeń dla partii politycznej, która w jednoznaczny sposób deklaruje reprezentowanie interesów tego środowiska.

Zdaniem socjologa profesora Henryka Domańskiego, silną stroną nowego ugrupowania mogą być pomysły gospodarcze. Profesor uważa, że osoby, które tworzą NowoczesnąPL, kojarzone są z przedstawicielami nowego nurtu i krytykami obecnego systemu gospodarczo-politycznego.

Z kolei, zdaniem profesor Marciniak, siłą stowarzyszenia Ryszarda Petru może być jego niezależność polityczna.

Zarówno profesor Marciniak jaki i profesor Domański uważają, że NowoczesnaPL może być zagrożeniem dla Platformy Obywatelskiej. Profesor Domański wyjaśnia, że program skierowany do inteligencji, która do tej pory w większości była związana właśnie z PO, może do ugrupowania Ryszarda Petru przyciągnąć rozczarowanych działaniami rządzącej w Polsce od ośmiu lat partii.

Profesor Marciniak uważa, że jeśli w najbliższych wyborach NowoczesnaPL przekroczy 5-procentowy próg wyborczy, będzie to jej wielkim sukcesem.