To efekt błędów jakie Głuchowskiemu i Kowalskiemu wytknęli recenzenci książki. Naukowcy wprost zarzucili czołowych reportażystom "Gazety Wyborczej" kradzież intelektualną. Większość ich ustaleń i opisanych w "Odwecie" faktów pochodzi z książki prof. Nechamy Tec "Defiance". To na jej podstawie został nakręcony głośny ostatnio film "Opór" z Danielem Craigiem w roli Tewje Bielskiego.

Przedstawiciele Agory tłumaczyli wycofanie nakładu "Odwetu" występującymi w książce brakami i uchybieniami. Krytyczna recenzja książki ukazała się 31 stycznia także na łamach "GW". Dr Dariusz Libionka, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, i prof. Monika Adamczyk-Garbowska kierująca Zakładem Kultury i Historii Żydów na UMCS w Lublinie zarzucili autorom "Odwetu", że w swojej pracy otarli się o plagiat książki Nechamy Tec pt. "Defiance", nie wymieniając jej w dodatku w bibliografii.

"Już po kilkunastu stronach lektury zaczęło nam towarzyszyć przemożne uczucie, że już gdzieś wcześniej o tym wszystkim czytaliśmy. Niby inaczej, a jednak bardzo podobnie" - napisali w recenzji Adamczyk-Garbowska i Libionka.

Głuchowski i Kowalski do plagiatu się nie przyznali, a fakt nie powołania się na źródła wytłumaczyli pośpiechem. Jednak wiary nie dało im nawet kierownictwo redakcji. Według naszych ustaleń, Adam Michnik był gotów wyrzucić ich z pracy. Ostatecznie jednak kierujący pracami "Gazety Wyborczej" Jarosław Kurski ukarał ich jedynie usunięciem z "Rankingu wybitnych dziennikarzy", co oznacza utratę wielu przywilejów.

>>>"Gazeta Wyborcza" bez swojej legendy