Premier postanowił przeciąć prasowe spekulacje w sprawie startu unijnej komisarz z listy PO. "Mogę potwierdzić, że jestem bardzo zainteresowany współpracą z dzisiejszą komisarz Huebner. Z wielką satysfakcją przyjąłem gotowość pani komisarz do kandydowania" - powiedział Tusk dziennikarzom.

Pytany, czy Huebner wystartuje w czerwcowych eurowyborach z pierwszego miejsca na warszawskiej liście PO, Tusk odparł, że nie ma jeszcze tego typu decyzji. "Na pewno będzie jednym z liderów projektu, obok Jerzego Buzka, Jacka Saryusz-Wolskiego" - dodał premier.

Podkreślił jednocześnie, że komisarz Huebner jest wysoko ceniona zarówno w Europie, jak i przez opinię publiczną w Polsce. Zwrócił uwagę, że Huebner jest komisarzem od czasu rządów SLD, pełniła tę funkcję za czasów PiS oraz teraz, kiedy rządzą PO i PSL. "To byłby znakomity argument merytoryczny" - powiedział.

>>> Czy kandydatura Huebner doprowadzi do rozłazmu w PO?

Donald Tusk zadeklarował, że listy do PE będzie układał pod kątem kwalifikacji. "Nawet jeśli zdarzą się propozycje atrakcyjne, ale bardziej z show biznesu, to nie będę ich akceptował. Chcemy mieć w Parlamencie Europejskim załogę gotową do najtrudniejszych wyzwań, także ekonomicznych" - powiedział.

Danuta Huebner również nie ujawniła, jak wyglądała jej rozmowa na ten temat z Donaldem Tuskiem i skąd będzie startować do europarlamentu - z Warszawy czy może z Poznania.

>>> Dowiedz się, jak partie szukają kandydatów do europarlamentu

Informacje o starcie Huebner z listy PO pierwsze podało Radio Zet. Ta wiadomość zelektryzowała PO. Do tej pory największe szanse na start z warszawskiej jedynki miał Jacek Saryusz-Wolski. "To niemożliwe, informacja jest nieprawdziwa, poza tym o nazwiskach jeszcze nie rozmawiamy" - mówili nam na gorąco, gdy informacja ujrzała światło dzienne.

"Start z listy rządzącej partii, która wciąż cieszy się dużym poparciem, to trochę pójście na łatwiznę" - skomentował te doniesienia dziś w TVN 24 Ryszard Kalisz z SLD.

Danuta Huebner była ministrem ds. europejskich w rządzie Leszka Millera. Jest pierwszym polskim komisarzem w Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej.