"Trzeba zawsze mówić prawdę, nawet tę niewygodną, jeśli chcemy stać po stronie milionów ofiar II wojny światowej" - powiedział prezydent w trakcie uroczystości z okazji rocznicy likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Getto.

"Jeżeli rzeczywiście chcemy stać po stronie milionów ofiar różnych narodów, nie tylko żydowskiego, ale także i polskiego, to musimy o tym zawsze pamiętać i mówić prawdę, nawet jeżeli ona jest bardzo niewygodna" - powiedział Lech Kaczyński. "Tylko to może spowodować, że tragedia, której ofiary dziś czcimy, już nigdy się nie powtórzy" - dodał.

>>>Polski rząd powiedział Żydom nie

"Każdemu człowiekowi trudno jest ryzykować własne życie, ale ludzi, którzy to życie ryzykowali teraz i w historii nie było mało. Zasługują na chwałę, wtedy kiedy ryzykowali życiem dla dobrej sprawy" - przypomniał prezydent. "Chwała tym, którzy zginęli. Chwała ocalałym. Chwała tym, którzy wykazali największą ludzką odwagę ryzykując życiem swoim i swoich najbliższych" - zakończył.

>>>Zwrot żydowskiego mienia wciąż w próżni

W uroczystościach uczestniczyli też ambasadorzy Izraela, Czech i Austrii, oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Głównym punktem spotkania było odsłonięcie pierwszego w Polsce Pomnika Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej.