Informacje, jakie docierały do mnie w trakcie pełnienia funkcji pełnomocnika rządu (...), wskazywały na wiele nieprawidłowości, które mogą mieć bezpośredni wpływ na realizację zadań przez CSIOZ – napisała Pitera w piśmie do Arłukowicza.
Wśród nich była minister wymienia ustalenia z kontroli przeprowadzonej w centrum przez resort zdrowia. Kontrola wykazała m.in. uchybienia w zamówieniach publicznych, nieuprawnione rezygnacje z przetargów, braki merytoryczne pracowników. Na nieprawidłowości wskazywały też kolejne kontrole – NIK i Urzędu Zamówień Publicznych.
Ale resort zdrowia, który nadzoruje CSIOZ, nie wyciągnął żadnych konsekwencji wobec kierownictwa centrum. Jego dyrektor powinien podać się do dymisji lub zostać zdymisjonowany, bo od 2005 r. zajmuje się dziedziną kluczową dla rozwiązania problemów organizacji służby zdrowia i wedle mojej wiedzy nie zrobił w tej sprawie niczego poza pracami teoretycznymi i udziałem w licznych konferencjach – komentuje Pitera.
Szef CSIOZ Leszek Sikorski jest teraz na urlopie. Nieprawidłowościami w CSIOZ zainteresowała się za to Komisja Europejska. Jak informowaliśmy w poniedziałek, na razie MRR wstrzymało finansowanie projektu P1 ze środków unijnych. Ale to nie oznacza, że wstrzymany jest cały projekt. Tyle że jeśli ponoszone wydatki zostaną zakwestionowane w toku procedury kontrolnej, nie zostaną zrefundowane. CSIOZ podkreśla jednak, że nie otrzymało z MRR formalnej informacji o wstrzymaniu finansowania projektu P1 (to elektroniczna platforma do gromadzenia, analizy danych o pacjentach i zdarzeniach medycznych).
Reklama
Kilka dni temu został rozstrzygnięty przetarg na zaprojektowanie, realizację i nadzór gwarancyjny wchodzących w skład P1 systemów: „Szyna usług” oraz „System administracji” w ramach Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Wygrała go firma Unizeto Technologies SA.
Reklama
CSIOZ przekonuje też, że projekty P1 i P2 (to platforma dla przedsiębiorców ) „są prowadzone zgodnie z przyjętymi harmonogramami, a obecnie nie odnotowujemy krytycznych przesunięć harmonogramu projektów”. Tymczasem dwa śledztwa dotyczące działalności CSIOZ prowadzi prokuratura. Jedno dotyczy zawiadomienia o fałszowanie podpisów. Drugie prowadzone jest w sprawie projektu P2.
Dotyczy podejmowania działań utrudniających przeprowadzenie przetargu publicznego na „zaprojektowanie, realizację i nadzór gwarancyjny systemów w ramach projektu Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostepniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”, którego wartość określono na kwotę 359 201 774 zł – poinformowała nas prokurator Monika Lewandowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Śledztwo trwa od końca listopada 2011 r.