Zdaniem premiera opozycji z tego tytułu, że ona nie uczestniczy w tych negocjacjach i przygotowaniach budżetu, łatwo stawiać takie bardzo proste formuły.

Polska jest największym biorcą pieniędzy z budżetu i to powoduje, że my musimy postępować tu bardzo rozważnie, tzn. w taki sposób, by dostać maksimum, ale, żeby nie przelicytować, bo Polacy by nam nie wybaczyli, gdybyśmy się unieśli szlachetnym takim porywem serca i godnościowo zawetowali budżet Unii Europejskiej, w związku z czym w ogóle nie otrzymalibyśmy żadnych środków - powiedział Tusk pytany na konferencji prasowej o apel Kaczyńskiego.

Nie wyrazimy zgody na nic, co dla Polski jest niekorzystne, ale nie będę unosił się romantycznie, ryzykując przyszłość Polski tylko dlatego, że tego chce prezes Kaczyński - zaznaczył.

Jak dodał, gdyby chciał zdyskredytować tę - jak ocenił - trochę amatorską opinię wygłoszoną przez szefa PiS, to spytałby, czy Kaczyński wetowałby budżet, w którym Polska otrzymałaby 299 mld zł, albo gdyby się okazało, że mamy do wzięcia sumę mniejszą niż 300 mld, ale alternatywą jest wzięcie mniejszej sumy albo żadnej.

Kaczyński wezwał w sobotę premiera, aby ten jasno i głośno zapowiedział, że jeżeli Polska nie otrzyma w budżecie UE na lata 2014-2020 zapowiadanych 300 mld zł, to rząd zawetuje unijny budżet.