Gabriela Tomik, która nominację na wiceministra otrzymała 18 listopada, w kwietniu tego roku w Prokuraturze Okręgowej w Opolu usłyszała zarzut nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego - podało dziś  Radio ZET.

Rzecznik rządu Elżbieta Witek powiedziała IAR, że do czasu wyjaśnienia sprawy Gabriela Tomik nie będzie powołana w skład rządu. Mimo że miała rekomendację Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Śródlądowej i była uznawana za dobrego samorządowca, po wpłynięciu informacji od opolskiej prokuratury premier zdecydowała, że nie wręczy jej nominacji do wyjaśnienia sprawy.

Gabrieli Tomik postawiono zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych w zakresie prowadzenia postępowań administracyjnych dotyczących wydobywania kopalin bez koncesji - informuje Radio Opole Lidia Sieradzka, rzecznik prokuratury okręgowej w Opolu.

Zarzuty w tej sprawie otrzymały też trzy osoby z Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. Chodzi o lata 2011-2013 gdy była wicestarostą powiatu, kędzierzyńsko-kozielskiego w województwie opolskim.

Śledztwo trwa i będzie się toczyć jeszcze co najmniej przez pół roku - mówi Radiu ZET prokurator Lidia Sieradzka z Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Ostatnio Gabriela Tomik była wiceburmistrzem Kuźni Raciborskiej.