"Gazeta" pisze, że w projekcie opinii Komisji Weneckiej można przeczytać, iż "Trybunał Konstytucyjny został zablokowany, co narusza podstawowe wartości demokracji". Z artykułu wynika, że Komisja ocenia, iż Sejm powinien wycofać się z uchwał, którymi naruszył wyrok Trybunału, wybierając nowych sędziów na miejsca obsadzone prawidłowo przez poprzedni parlament. Ponadto rząd nie może nie zastosować się do wyroków TK. "To główne zarzuty Komisji Weneckiej wobec zmian dokonanych przez PiS" - czytamy na portalu "Gazety Wyborczej".

Duda: To nie jest oficjalne stanowisko, ale jakiś przeciek

- Z tego, co wiem, to nie jest to jeszcze oficjalne stanowisko Komisji Weneckiej, ale jakiś przeciek, być może nawet z samej Komisji. Gdyby tak się okazało, to muszę powiedzieć, że ogromnie bym nad tym ubolewał – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Przyznał przy tym, że nie rozumie sytuacji, kiedy "w przestrzeni publicznej coś takiego się pojawia, bo pytanie, jaka w związku z tym jest intencja, że raport w wersji nieoficjalnej znajduje się w gestii mediów, a nie zostaje przesłany do inicjatora, czyli do polskiego rządu". - Mogę powiedzieć tylko tyle, bo tego jestem pewien: że polski rząd do oficjalnego stanowiska Komisji Weneckiej się odniesie – zapewnił. 

Szydło: To jest dopiero projekt

Beata Szydło jeszcze wczoraj odniosła się do projektu opinii Komisji Weneckiej w wywiadzie dla Telewizji Trwam. - Oczekujemy oczywiście z zainteresowaniem na tę opinię, ale to jakie będą decyzje będziemy mogli powiedzieć po otrzymaniu już ostatecznej opinii. To jest dopiero projekt - powiedziała premier.

Wyborcza.pl publikuje dokument datowany na wczoraj, który - jak czytamy - otrzymał już polski MSZ.

O opinię zwrócił się w grudniu do Komisji Weneckiej minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W lutym do Warszawy przyjechała pięcioosobowa delegacja komisji, która spotkała się między innymi z prezydentem, przedstawicielami rządu, parlamentu, Trybunału Konstytucyjnego oraz wymiaru sprawiedliwości.

W dniach 11-12 marca Komisja Wenecka na posiedzeniu w pełnym składzie ma przyjąć opinię w ostatecznym kształcie.