Witold Olech urodził się w podtarnowskiej wsi w 1973 roku. Pochodzi z tradycyjnej, konserwatywnej rodziny. Skończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na studiach stażował u Pawła Grasia, wtedy związanego z AWS. – Na uczelni poznał Witolda Ziobrę, brata Zbigniewa – pisze "Polityka". Olech pomagał obecnemu ministrowi sprawiedliwości w kampanii wyborczej w 2001 roku. – Stawił się na pokładzie, wymyślał hasła i strategię wyborczej komunikacji – czytamy w tygodniku.

Ziobro dostał się do Sejmu z dużą ilością głosów. Olech przez cztery lata był też w seminarium w Tarnowie. Zdecydował jednak nie wiązać swojego życia z kapłaństwem.

Później Olech pracował w biurze europosła Andrzeja Dudy. – Relacje z Beatą Szydło budował z centrum dowodzenia PiS w Małopolsce – opisuje "Polityka".

Kancelaria Premiera nie podaje na swojej stronie czym zajmuje się Olech. Nie udziela on wywiadów, nie bryluje w mediach. Woli pracę "w cieniu". – Dołączył do zespołu, bo brakowało nam kogoś kto potrafi analizować nastroje społeczne, wskaże trendy – mówi tygodnikowi jeden z ministrów KPRM.

"Polityka" sugeruje, że Olech jest dla Szydło kimś, kim dla Donalda Tuska był Igor Ostachowicz. – Ale nie dobiera jej garderoby, tylko ogarnia tematy konceptualno-badawcze. Premier bardzo mu ufa – wskazuje jeden z rozmówców tygodnika.