- W relacjach polsko-niemieckich po dziesięcioleciach burz i dramatów przyszły dziesięciolecia dobrej przyjaźni opartej na prawdzie, partnerstwie i wzajemnym zrozumieniu - mówił w niedzielę w Berlinie prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przyleciał w niedzielę do Berlina, by wraz z prezydentem RFN Joachimem Gauckiem i jego partnerką Danielą Schadt wysłuchać koncertu zamykającego obchody 25-lecia podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami.

Koncert laureatki tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Veriko Tchumburidze, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, odbył się w berlińskim ratuszu. Muzycy wykonali trzy utwory: "Orawę" Wojciecha Kilara, II koncert skrzypcowy D-moll Henryka Wieniawskiego oraz VII symfonię A-Dur Ludwiga van Beethovena.

-Po dziesięcioleciach burz, po dziesięcioleciach dramatów, przyszły dziesięciolecia dobrej przyjaźni opartej na prawdzie, opartej na partnerstwie i wzajemnym zrozumieniu - powiedział prezydent Duda przed koncertem.

Reklama

Zaznaczył, że podczas licznych spotkań z prezydentem Gauckiem w roku obchodów 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu, "z wdzięcznością i szacunkiem" wspominali tych, którzy położyli fundamenty pod tę współpracę. - Począwszy od polskich i niemieckich biskupów, poprzez kanclerza Willy'ego Brandta i wielu polityków, którzy do zacieśnienia tej przyjaźni przez lata się przyczynili - zaznaczył Duda.

Reklama

Gauck przyznał, że nie był pewien, czy po zmianie władzy uda mu się utrzymać dobre relacje z nowym prezydentem Polski, lecz - jak podkreślił - okazało się, że klimat między nimi jest bardzo dobry i opiera się na przyjaźni.

- Współpracowałem z pańskim poprzednikiem, prezydentem Komorowskim, bardzo intensywnie i przyjaźnie. Znam też wielu działaczy poprzedniego rządu. Nie byłem pewien, czy uda nam się utrzymać przyjaźń także w czasach nowego rządu - mówił Gauck.

- Pomiędzy nami klimat jest dobry, pomiędzy nami istnieje nadal przyjaźń - zaznaczył prezydent Niemiec. "Pomiędzy nami powstał most, którego obaj chyba się nie spodziewaliśmy" - dodał.

Aby podkreślić dobrą atmosferę spotkania w Berlinie, Gauck oświadczył, że wobec przyjaźni okazywanej mu przez Dudę "czuje się swobodnie" i rezygnuje z wygłoszenia przygotowanego tekstu, a w zamian będzie mówić "z głowy".

Zastrzegł, że nie spodziewa się, iż między Polską a Niemcami nie będzie dochodziło do kontrowersyjnych debat i różnicy zdań, co jest normalne między demokratycznymi krajami. - Ufam, że przyjaźń i empatia, jaka nam towarzyszy, będzie także istniała między panem a moim następcą - powiedział.

Duda zaznaczył, że prezydent Gauck za trzy miesiące kończy swoje urzędowanie. - Ale jestem przekonany, że pan prezydent nie kończy swojej misji, jeżeli chodzi o polsko-niemiecką współpracę. Ze swojej strony jako prezydent Rzeczypospolitej, który będzie jeszcze przez kilka lat urzędował, obiecuję panu prezydentowi, że będę się starał czynić wszystko, aby współpraca polsko-niemiecka i relacje naszych społeczeństw układały się jak najlepiej – oświadczył.