"Szanowni państwo, drodzy Republikanie, mamy dla was bardzo dobrą wiadomość - po wielu latach angażowania się w różne ruchy polityczne, środowisko republikańskie wreszcie będzie zjednoczone. Środowisko republikańskie tworzy własną partię polityczną - powiedziała Siarkowska na konferencji w Sejmie.

Jak podkreśliła, tym, co będzie warunkowało sukces nowej formacji - Partii Republikańskiej - to m.in. fakt, iż będzie ona współtworzyć Zjednoczoną Prawicę (obecnie to PiS, Solidarna Polska i Polska Razem).

Na konferencji Republikanów obecny był także szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który poinformował, że dwie posłanki koła Republikanów dołączą do jego klubu. To są dobre wiadomości - po pierwsze Zjednoczona Prawica poszerza się o nowe środowisko, po drugie - co bardzo nas cieszy - klub parlamentarny PiS powiększa się o dwie panie posłanki. Bardzo serdecznie i z radością witamy panie w naszym klubie - podkreślił Terlecki.

Klub PiS liczył dotąd 234 posłów. Koło Republikanie składa się z trzech posłanek: Anny Siarkowskiej, Małgorzaty Janowskiej oraz Magdaleny Błeńskiej. Do klubu PiS mają dołączyć: Siarkowska i Janowska.

Zarząd Stowarzyszenia "Republikanie" oczekuje rezygnacji Siarkowskiej i Janowskiej

Zarząd Stowarzyszenia "Republikanie" odciął się w środę od decyzji części działaczy o założeniu nowej partii, którą uznał za dzielenie swego środowiska. "Republikanie" oczekują, że założyciele partii, m.in. posłanki: Anna Siarkowska i Małgorzata Janowska zrezygnują z członkostwa w SR.

Zarząd Stowarzyszenia "Republikanie" oświadczył w środę, że przejście Siarkowskiej i Janowskiej do klubu PiS to "ich indywidualna decyzja, związana wyłącznie z osobistymi korzyściami wynikającymi z wejścia do Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość".

Działanie takie jest niezgodne z zasadami wyznawanymi przez członków Stowarzyszenia, a także jego celami statutowymi. Działanie Anny Marii Siarkowskiej i Małgorzaty Janowskiej doprowadziło do likwidacji Koła Poselskiego "Republikanie", a co za tym idzie zorganizowanej reprezentacji republikańskiej w Sejmie - podkreśliły władze stowarzyszenia w oświadczeniu zamieszczonym na swej stronie internetowej.

Według zarządu "deklaracja założenia Partii Republikańskiej (...) nie jest działaniem w żaden sposób powiązanym z działalnością Stowarzyszenia +Republikanie+". Zarząd Stowarzyszenia stanowczo odcina się od działań mających na celu podział środowiska republikańskiego w Polsce - głosi oświadczenie.

Oczekujemy, że te osoby, które podpisały się pod deklaracją założycielską nowej Partii, a są członkami SR, postąpią honorowo i zrezygnują z członkostwa w Stowarzyszeniu - podkreślił zarząd "Republikanów".

Pod oświadczeniem podpisali się: prezes stowarzyszenia Karol Rabenda, sekretarz zarządu Marcel Klinowski, członkowie zarządu: Wojciech Helmin i Agnieszka Grzegorzewska oraz Magdalena Błeńska.