"Spotkanie z okazji 20-lecia przemian demokratycznych RP jest zaplanowane na 16 października. Liczę, że weźmie w nim udział wszystkich 18 ministrów z różnych opcji. To będzie historyczny moment" - powiedział "Rzeczpospolitej" Jerzy Jaskiernia, obecnie dyrektor Międzynarodowego Centrum Prawa i Zarządzania Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy. "Moja rola jest natury techniczno-organizacyjnej. Zaprasza rektor" - od razu zastrzega.

>>> Jerzy Jaskiernia kłamcą lustracyjnym

Nieoficjalnie część rozmówców "Rz" uważa za niestosowne, by na takie spotkanie zapraszał Jaskiernia. "Nie ma on moralnego prawa, by mówić, jak naprawiać wymiar sprawiedliwości" - twierdzi jeden z byłych ministrów.

Chodzi o umorzenie przez niego sprawy tzw. moskiewskiej pożyczki dla PZPR. Prokuratorzy, którzy byli temu przeciwni, zostali odwołani. Inni za jego kadencji sami podali się do dymisji w proteście przeciw naruszaniu ich niezależności.

"W ciągu 20 lat wiele spraw narosło. Trzeba odsunąć emocje, stanąć twarzą w twarz i podjąć merytoryczną dyskusję – mówi „Rz” Piwnik, minister w rządzie Leszka Millera. – Gdyby zaproponował to nie pan Jaskiernia, ale pan Ziobro czy prezydent Kaczyński, też bym uważała, że jest honorem i obowiązkiem uczestniczyć w takiej dyskusji".

Co z innymi byłymi ministrami? Ziobro, który w 2006 r. odtajnił akta moskiewskiej pożyczki, nie chciał komentować sprawy spotkania. Z zaproszenia nie skorzysta Hanna Suchocka, ambasador w Watykanie. "Z powodu ważnych obowiązków" - twierdzi. Jaskiernia i liczy, że na spotkanie przybędzie też prezydent Lech Kaczyński. "Wstępne zaproszenie już wystosowano" - mówi.