"1 września będę w Gdańsku, gdzie 70 lat temu padły pierwsze strzały II wojny światowej w Europie. To Polacy jako pierwsi w Europie doświadczyli okropności tej wojny. Znaczenie tej rocznicy sięga jednak wiele dalej i dotyczy nas wszystkich" - napisał David Miliband dla "Gazety Wyborczej".

>>> Przeczytaj list Władimira Putina do Polaków

"My, Brytyjczycy wiemy, ze 3 września 1939 r. wraz z Francją i naszymi imperialnymi sojusznikami wypowiedzieliśmy wojnę Niemcom . Wiemy i żałujemy, że w 1939 r. sojusznicy Polski nie byli w stanie udzielić jej zbrojnego wsparcia" - dodaje.

David Miliband przypomina, że wielu Brytyjczyków wie o bohaterstwie Polaków w czasie wojny. Ubolewa jednak, że niewielu z nich "ma świadomość brutalności ataku na Polskę i morderczego okrucieństwa wobec ludności cywilnej oraz jeńców, jakie miały miejsce od pierwszych chwil wojny."

Szef brytyjskiego MSZ zauważa, że dla Europy Środkowej po wyzwoleniu się z nazizmu nadeszła trwająca 45 lat okupacja sowiecka . "Dlatego w pewnym sensie wraz z rewolucją 1989 r. i upadkiem komunizmu zakończył się okres zapoczątkowany traktatem wersalskim" - dodaje.