Niektórzy demonstranci nieśli plakaty i transparenty z obraźliwymi wobec Merkel napisami - podaje agencja dpa, przytaczając dwa przykłady: Córko Hitlera, won z Grecji, nie chcemy IV Rzeszy i Precz z naszego kraju, zdziro.

Lewicowi demonstranci nieśli transparent ze zmodyfikowanym cytatem z wiersza Bertolta Brechta: Angela nie płacz. W lodówce nie ma już nic, co można by zabrać.

Poprzez udział w demonstracji chcemy skłonić naszych polityków do sprzeciwienia się oszczędzaniu bez końca - powiedziała dpa jedna z uczestniczek protestu. Kapitaliści płaćcie - skandowali uczestnicy demonstracji. Według Reutersa w demonstracji uczestniczyło około 8 tys. osób.

Merkel spodziewana jest w Atenach we wtorek wczesnym popołudniem. To pierwsza wizyta szefowej niemieckiego rządu od wybuchu kryzysu w Grecji.

Dwie największe centrale związkowe zapowiedziały wiec w centrum Aten podczas pobytu Merkel. Do protestów wezwali też komuniści oraz największa partia opozycyjna Grecji - lewicowa koalicja SYRIZA.

Bardzo zadłużona Grecja liczy na międzynarodową pomoc finansową. Od zmniejszenia wydatków budżetowych o ponad 11,5 mld euro w latach 2013-2014 UE i MFW uzależniają wypłacenie kolejnej transzy drugiego pakietu ratunkowego dla Aten, wynoszącej 31,5 mld euro. Wstrzymanie tej pomocy oznaczałoby dla Grecji groźbę bankructwa.