Przed zimą bardzo trudna sytuacja cywilnych ofiar konfliktu na wschodzie Ukrainy. Polska Akcja Humanitarna alarmuje - w obwodach donieckim i ługańskim ludzie żyją w ośrodkach nieprzystosowanych do minusowych temperatur.

Wysłanniczka PAH na wschodnią Ukrainę Aleksandra Rezunow podkreśla, że ludzie nie mają dokąd wracać, a obecne miejsca ich pobytu nie nadają się do zamieszkania podczas kontynentalnej zimy. Jak mówi, ludzie trafili do domków kempingowych i letnich ośrodków, kiedy było bardzo ciepło i wtedy takie schronienie było wystarczające. Ale są to miejsca zupełnie nieprzystosowane do mieszkania zimą i trzeba będzie tę zimę pomóc im przetrwać - mówi Aleksandra Rezunow.

Jak zaznacza, ludzie często uciekali z rejonów objętych walkami, nie zabierając ze sobą nawet podstawowych rzeczy. Wiele osób uciekło z zagrożonych terenów niedaleko od swoich poprzednich miejsc zamieszkania, ale na razie nie mogą wrócić. Oprócz żywności potrzebują przed zimą ciepłej odzieży, koców i śpiworów - mówi Aleksandra Rezunow.

Polska Akcja Humanitarna pomaga także szpitalom i punktom medycznym w obwodach ługańskim i donieckim, dostarczając podstawowy sprzęt i leki. Jak podkreśla wysłanniczka PAH, wszystkim mieszkańcom dotkniętych wojną terenów jest teraz bardzo trudno, bo radzenia sobie z wojną nie można się nauczyć, ani się do tego odpowiednio wcześnie przygotować. Nawet osoby, które miały jakieś zasoby materialne, teraz są bezradne - mówi wysłanniczka PAH i dodaje, że w tym momencie bardzo potrzebna jest ludzka solidarność i zrozumienie. Nie chodzi o to, by robić coś za Ukraińców, tylko o to, by ich wesprzeć - tak, żeby mogli poradzić sobie sami.

Wszystkie zakupy dostarczanego do szpitali sprzętu i leków oraz produktów dla ludności cywilnej są dokonywane na Ukrainie. Polska Akcja Humanitarna ciągle zbiera pieniądze pomoc dotkniętym wojną mieszkańcom wschodniej Ukrainy. Wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie internetowej www.pah.org.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraina stanie się drugą Białorusią. Rosja przejmie pełną kontrolę>>>