Rozenek: To honorowe rozwiązanie

Rzecznik Twojego Ruchu i kandydat na prezydenta Warszawy uważa, że byłoby to honorowe rozwiązanie po problemach z przeliczaniem głosów. Poseł Andrzej Rozenek mówił w Trójce, że sędziowie PKW sami powinni wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji. Polityk dodał, że rozumie skargi Komisji na niedostateczne finansowanie i inne problemy, ale w tych wyborach zbyt wiele rzeczy się nie udało. Na dodatek, PKW sama obiecała, że system informatyczny będzie funkcjonował prawidłowo.

Zdaniem Andrzeja Rozenka, w czasie wyborów doszło do licznych nieprawidłowości i zawiódł nie tylko system, ale też organizacja. Między innymi nie wydrukowano wszystkich kart wyborczych, w tym tych z kandydatami Twojego Ruchu. Oprócz tego, worki z kartami do głosów były często rozerwane, a same karty wożono prywatnymi samochodami.

ZOBACZ TAKŻE: PKW jakbyśmy byli w latach 70. >>>

Brudziński: To wina Platformy

Joachim Brudziński z PiS, choć również chciałby dymisji kierownictwa PKW, winnych wyborczego zamieszania wskazuje bardzo konkretnie. - W sensie politycznym Platforma jest odpowiedzialna za to, co dzieje się w PKW. Wszystkie kompromitacje związane z systemami informatycznymi PKW miały miejsce od momentu, kiedy w 2007 roku PO przejęła władzę - przekonywał polityk w "Jeden na jeden" w TVN24.

Brudziński zapewniał, że PiS wielokrotnie wnosiło o wprowadzenie poprawek do kodeksu wyborczego, ale było wysyłane do diabła. Jakich poprawek chciałaby największa partia opozycyjna? - Karty do głosowania powinny być ujednolicone i wzór powinien być załącznikiem do ustawy. Wzór kart pomógł PSL – dodał Brudziński.   

 CZYTAJ WIĘCEJ: Kto powołuje, a kto odwołuje członków PKW? >>>