Jeśli żyje, to ma dziś 94 lata. Katowicki oddział Instytutu prowadzi śledztwo dotyczące działań Józefa Światły w czasie, gdy był on urzędnikiem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Śledczy IPN badają udział Światły w aresztowaniach żołnierzy Armii Krajowej.

"Jeśli okazałoby się, że Światło żyje, poprosimy o wskazanie jego adresu. Jeśli nie żyje, prosimy we wniosku o podanie okoliczności jego śmierci, aktu zgonu" - mówi prokurator IPN, Marzena Folga.

W 1953 rok, podczas podróży służbowej do NRD, Światło uciekł do Berlina Zachodniego i podjął współpracę z wywiadem USA. Fakt jego ucieczki ukrywano w Polsce przez rok. Sprawę ujawniono dopiero wtedy, gdy Światło wystąpił w USA na konferencji prasowej.

W roku 1954, w audycjach "Za kulisami partii i bezpieki" radia Wolna Europa, Świadło zaczął opowiadać o sposobach działania komunistecznego aparatu władzy i terroru.

Z ustaleń IPN wynika, że po zakończeniu cyklu audycji, jego dane personalne mogły zostać zmienione, ponieważ oficer bezpieki został objęty specjalnym programem ochrony uciekinierów z krajów komunistycznych.

Amerykanie dotychczas nie ujawnili żadnych nowych informacje o losach Światły. Nigdy nie zdradzili, czy i gdzie żyje. Nie podali również, jakim się posługuje nazwiskiem.