Zwolennicy skrętów od zawsze głosili, że marihuana jest mniej szkodliwa niż tytoń. To jednak nie jest wcale prawdą. Jeśli chodzi o jej wpływ na płuca, naukowcy nie znaleźli wystarczającej liczby osób palącej tylko marihuanę, nie mogli więc sprawdzić, czy jej palenie równiez może powodować nowotwory.

Jednak badacze z Kanady przebadali trawkę pod zupełnie innym kątem. Sprawdzili, jaki wpływ ma ona na komórki i DNA. Wyniki badań wcale nie są optymistyczne dla zwolenników zielonego dymka. Marihuana wpływa na strukturę komórki ludzkiej i zmienia DNA - twierdzi grupa naukowców pracujących pod kierownictwem Rebecca Maertens.

Badania zostały przeprowadzone na komórkach zwierzęcych zagazowywanych dymem z tytoniu i dymem z marihuany. W obu przypadkach dym był toksyczny, jednak w przypadku marihuany zarówno komórka, jak i DNA były bardziej uszkodzone. Jedyna przewaga trawki w tym przypadku to wpływ na chromosomy - marihuana, w przeciwieństwie do tytoniu, nie uszkadza ich.

Wyniki badań "The Genotoxicity of Mainstream and Sidestream Marijuana and Tobacco Smoke Condensates" zostały opublikowane w ostatnim numerze "Chemical Research in Toxicology".