Parada Równości to coroczna manifestacja środowisk LGBT (Lesbijek, Gejów, Biseksualistów i osób Transseksualnych) oraz osób sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji. W tym roku parada rozpocznie się o godz. 13 przed Sejmem i zakończy na pl. Bankowym, gdzie zorganizowane zostanie Miasteczko Równości, które będzie finałem imprezy. Uczestnicy marszu przejdą ulicami Matejki, Alejami Ujazdowskimi, Piękną, Kruczą, Alejami Jerozolimskimi i Marszałkowską.

W tym roku w paradzie pojedzie dziewięć platform. Na jednej z nich występował będzie Michal Canitrot - francuski DJ, producent muzyki house i soul, gwiazda tegorocznej imprezy. Swe platformy będą miały m.in. SLD, SdPl oraz Ruch Poparcia Janusza Palikota. W zorganizowanym na pl. Bankowym Miasteczku Równości swoje stoiska wystawiać będą firmy, stowarzyszenia, instytucje, kluby, partie polityczne. Jeszcze kilka godzin po marszu - do godz. 19 - będzie tam można skorzystać z różnych atrakcji i posłuchać muzyki. Odbędzie się tam też koncert Michala Canitrota.

W dniu parady zorganizowany zostanie Punkt Informacyjny (przy ul. Widok 19), gdzie można będzie uzyskać informacje dotyczące zarówno manifestacji, jak i towarzyszących jej imprez. W organizację tegorocznej Parady Równości włączyły się wszystkie kluby LGBT działające w Warszawie. By ułatwić uczestnikom poruszanie się pomiędzy nimi, organizatorzy parady przygotowali Paradobus - bezpłatny i chroniony autobus, który krążyć będzie pomiędzy klubami, rozwożąc gości do miejsc, które chcą zobaczyć i odwiedzić. Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Parady Równości przedstawiający się jako Jej Perfekcyjność, planowane są co najmniej trzy kontrmanifestacje, przy czym dwie z nich usytuowane będą na trasie marszu.

Postulaty, z jakimi wystąpią w tym roku uczestnicy Parady Równości, to: uchwalenie ustawy o związkach partnerskich, wprowadzenie do szkół rzetelnej, neutralnej światopoglądowo edukacji seksualnej, obejmującej także kwestie różnorodności społeczeństwa, aktywna walka rządu z przejawami dyskryminacji wobec osób LGBT i innych mniejszości, poszerzenie przepisu o mowie nienawiści w Kodeksie karnym o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej, wprowadzenie przepisów ułatwiających proces medycznej i prawnej zamiany płci, a także nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt.

Przygotowania do imprezy monitorowali przedstawiciele Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Będą także obecni na paradzie. Ich obserwacje zostaną zawarte w specjalnym raporcie. W komitecie honorowym tegorocznej parady znalazły się 24 osoby - przedstawiciele m.in. świata sztuki, nauki, polityki, mediów, które przyczyniły się do wzrostu szacunku dla osób LGBT. Są w nim m.in. politycy: Marek Balicki, Marek Borowski, Ryszard Kalisz, Grzegorz Napieralski, Janusz Palikot, a także: prof. Maria Szyszkowska, prof. Inga Iwasiów, pisarka Sylwia Chutnik, dziennikarz Tomasz Raczek, piosenkarki Tatiana Okupnik i Ramona Rey.

Parady Równości odbywają się w Polsce od 2001 r. Organizacji imprezy zakazał w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński - wtedy zamiast niej odbył się wiec przed Ratuszem, a w 2005 r. - parada przeszła mimo zakazu prezydenta. Później uznano, że zakaz był niezgodny z prawem, co potwierdził m.in. Trybunał Konstytucyjny.

Pierwsze parady organizował jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia Szymon Niemiec. Od 2005 r. organizacją parady zajęła się specjalnie powołana w tym celu Fundacja Równości, która w 2010 r. zorganizowała w Warszawie EuroPride - imprezę o charakterze międzynarodowym, która co roku odbywa się w innym europejskim mieście. Za tegoroczną paradę odpowiada Komitet Organizacyjny Parady Równości 2011 o otwartej formule - do współpracy zaproszone są wszystkie chętne organizacje i osoby.

W 2010 r. Niemiec złożył w Urzędzie Patentowym wniosek o zastrzeżenie nazwy Parada Równości jako znaku towarowego.