Krakowski dom Jerzego Nowosielskiego został okradziony w lutym, dzień po śmierci artysty. Złodziej zabrał obrazy, ikony i przedmioty o wartości ok. 317 tys. zł. Policja odzyskała część skradzionych dzieł. Znaleziono je w bagażniku samochodu w Krośnie Odrzańskim. Wyjaśnieniem sprawy zajmowali się policjanci ze specjalnej grupy Vinci. "31-letniemu Tomaszowi H. przedstawiono zarzut dokonania włamania do domu artysty i kradzieży" - powiedziała w czwartek PAP prok. Bogusława Marcinkowska. Wcześniej mężczyzna był karany m.in. za kradzież z włamaniem.

Prokuratura oskarżyła go także o dwa inne czyny popełnione wcześniej: o włamanie w grudniu 2007 r. do mieszkania w Krakowie i o usiłowanie włamania w 2009 r. Mężczyźnie grozi do 15 lat więzienia. Tomasz H. utrzymywał w śledztwie, że nie planował wcześniej włamania do domu Jerzego Nowosielskiego i że kradzieży dokonał sam. Według prokuratury pomogła mu inna, nieustalona dotąd osoba.

Aktem oskarżenia objęto także trzy inne osoby. Za paserstwo odpowiedzą przed sądem: 31-letni Wojciech G. i 28-letni Adam G. Utrudnianie postępowania prokuratura zarzuciła 28-letniej Mirosławie D., która ukrywała Tomasza H. Kobiecie grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Według prokuratury Adam G. przyjął od Tomasza H. i pomógł mu w ukryciu większości przedmiotów skradzionych z domu Jerzego Nowosielskiego o wartości ponad 200 tys. zł. G. grozi do 10 lat więzienia.

Z kolei Wojciech G. odpowie za przyjęcie, pomoc w ukryciu i zbyciu przedmiotów o łącznej wartości ok. 140 tys. Mężczyzna chce dobrowolnie podać się karze 10 miesięcy pozbawienia wolności i grzywny. Policja wkrótce po kradzieży odzyskała 12 przedmiotów, w tym osiem obrazów i ikon, statuetki Nagrody Totus Tuus i Nagrody im. Wojtkiewicza, zegar oraz krzyżyk. Wciąż poszukiwane są cztery dzieła Nowosielskiego: "Pantokrator", "Akty i kolejka", "Ikona św. Paraskewy" i "Pejzaż" oraz dwa obrazy nieustalonych autorów o wartości ponad 150 tys. zł.

Najcenniejsze z prac odzyskanych przez policję, przede wszystkim pod względem emocjonalnym, są ikony pochodzące z prawosławnego ołtarzyka, którego przez kilkadziesiąt lat używał Nowosielski - trzy ikony jego autorstwa oraz mała ikona podróżna z przełomu XIX i XX w.

Wśród odzyskanych obrazów są m.in. "Cerkiew" w charakterystycznej ramie pomalowanej przez artystę, replika obrazu z 1948 r. będąca jedną z ulubionych prac żony Jerzego Nowosielskiego, Zofii, i "Zstąpienie do piekieł", które wisiało nad jej łóżkiem. Jerzy Nowosielski zmarł w Krakowie 21 lutego w wieku 88 lat. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.