Episkopat Polski poprosił Franciszka, aby w czasie wizyty w ramach Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 roku w Krakowie pielgrzymował po Polsce i odwiedził także Warszawę, Poznań, Gniezno i Częstochowę. Stolica Apostolska potwierdziła jedynie obecność na spotkaniu z młodymi w Krakowie.

Pozostałe miejsca nie są pewne - powiedział sekretarz Episkopatu Polski Artur Miziński.

W Warszawie Franciszek miałby się spotkać w Świątyni Opatrzności Bożej z wolontariuszami grupy charytatywnych.

W przyszłym roku odbędą się w Polsce również obchody 1050-tej rocznicy chrztu. Papież został zaproszony przez Episkopat Polski do złożenia wizyty w naszym kraju również z tej okazji. Wówczas mógłby odwiedzić również Poznań i Gniezno. W Częstochowie spotkałby się z czcicielami Matki Bożej.

Te miasta nie są pewne, priorytet to Kraków - podkreślał na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie sekretarz Episkopatu.

Zarówno papież jak i nuncjusz apostolski w Polsce uczulają Polaków, aby pielgrzymka do Polski nie przesłoniła samych Światowych Dni Młodzieży. Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbędą się od 26 do 31 lipca 2016 roku w Krakowie i na Campus Misericordiae pod Wieliczką.

Poprzedzą je Dni w Diecezjach w dniach 20 - 25 lipca. Będą to spotkania religijne z poznawaniem kultury regionów, do których przyjadą pielgrzymi z zagranicy, których będą gościć wszystkie polskie diecezje.