Tłusta golonka na wigilijnej wieczerzy
Golonka z kiełbasą na wigilijnym stole, a postne potrawy dopiero w drugim dniu świąt? Jak najbardziej, bo wbrew temu, co wciąż sądzi większość katolików, w wigilię można jeść mięso. Pościć powinniśmy dopiero w piątek.
- Niemcy muszą mieć bilet do kościoła
- Właśnie tu urodził się Chrystus
- Naukowcy podpowiadają, jak pakować prezenty
- Wyjazdy na święta wreszcie w mniejszym korku
- Kto przygarnie Madonnę na święta?
- Z kim Niania zje wigilijnego karpia?
- Sushi i kalmary zamiast karpia i pierogów
- Kapelan prezydenta rozgrzesza z prezentów
- Siadasz do Wigilii? Jesteś konserwatystą
- Dowiedz się, jak szukać pierwszej gwiazdki
- Wodiczko: Neutralność artystów to mit
- Mięso, które świeci. Przez świńską grypę?
- Święta będą wietrzne i niebezpieczne
- Chleb z popiołem zamiast kebaba
- Wszystko, co musisz wiedzieć o opalaniu >>>
Pogoda
POLSKA
Wtorek 2012-05-29

temp. min 4°C max. 26°C
opady:
niewielkie opady
Twoje miasto:
Program TV
Sprawdź program swojej ulubionej stacji:
Zasady obowiązujące w Kościele są jasne. "Post obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych tudzież obowiązek powstrzymania się od udziału w zabawach przez cały Wielki Post i wszystkie piątki w ciągu roku" - wylicza Andrzej Macura z portalu wiara.pl.
Oznacza to, że post nie obowiązuje w wigilię. Każdy wierny może spokojnie zjeść w ten dzień golonkę w piwie, kaszankę, białą kiełbasę i inne potrawy mięsne. Za to w drugi dzień świąt, który w tym roku wypada w piątek, będzie obowiązywał post.
>>> O poście na portalu wiara.pl
Polski Kościół podjął próbę obrony tradycji. Choć nie nakazuje postu w Wigilię w formie kategorycznej, zaleca go w formie niewiążącej.
Ale także ze względu na tradycję biskupi mają prawo do udzielenia specjalnej dyspensy na jedzenie mięsa w drugi dzień świąt. Część biskupów już je wydała.
"Obowiązuje zalecenie postu w wigilię wydane prze Konferencję Episkopatu Polski. A dyspensę na Drugie Święto w archidiecezji krakowskiej już mamy" - mówi DZIENNIKOWI ksiądz Robert Nęcek, rzecznik krakowskiej kurii.























Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!