Pomysł by zlot zorganizować w Polsce krążył w środowisku polskich wikipedystów od dawna. Początkowo plany dotyczyły głównie miast Górnego Śląska. Ostatecznie zdecydowano się jednak na Gdańsk. "Przeważyło skojarzenie: wolna encyklopedia - wolne miasto" - tłumaczy rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska Paweł Zienowicz.

Nie mniejsze znaczenie w wyborze polskiego kandydata miała też internetowa walka sprzed kilku lat o to czy Gdańsk, to Gdańsk czy też Danzig. Polscy encyklopedyści lobbowali za Gdańskiem, niemieccy za nazwą Danzig. Ostatecznie Polacy zwyciężyli i w największej, anglojęzycznej Wikipedii Gdańsk jest Gdańskiem.

O zorganizowanie Wikimanii 2010 walczy 17 miast z całego świata. Przygotowują swoje oferty, które w kwietniu ocenią przedstawiciele Fundacji Wikimedia ze Stanów Zjednoczonych. Najlepsze miasto zorganizuje doroczny zjazd ludzi tworzących Wikipedię na całym świecie. Dla jury liczy się nie tylko techniczne przygotowanie imprezy, ale także atrakcyjność turystyczna miasta i zainteresowanie konferencją mieszkańców.

"Mamy spore szanse, bo jedną z zasad organizowania Wikimanii jest rotacyjność kontynentów. Czyli co roku zlot organizowany jest na innym kontynencie, a w Europie impreza była tylko raz w 2005 roku" - mówi nam Paweł Zienowicz. "Do tego jeszcze dochodzi atut jakim jest silne i aktywne środowisko polskich wikipedystów, których jest już ponad 2 tysiące" - dodaje.

Rada Wikipedii zdecyduje o miejscu konferencji w kwietniu przyszłego roku. Do 20 stycznia musi poznać szczegółową ofertę Gdańska. Musi ona zawierać informacje o budżecie, ilości miejsc, jakie udało się zapewnić na obrady oraz o imprezach towarzyszących. Stowarzyszenie wikipedystów z całej Polski oraz wolontariusze z Gdańska od kilku tygodni pracują nad ofertą polskiego miasta.

"Prezydent Gdańska wesprze pomysł zorganizowania u nas Wikmanii. To świetna promocja miasta, a w 2010 roku czeka nas 30. rocznica powstania Solidarności i oba te wydarzenia bardzo ciekawie uzupełniają się" - powiedział DZIENNIKOWI wicedyrektor Kancelarii Prezydenta Gdańska Maciej Buczkowski. Urzędnicy tak bardzo zaangażowali się w pomysł, że już nawet wstępnie zarezerwowali miejsca, w których miałaby się odbyć konferencja. Będzie to Filharmonia Bałtycka i Centralne Muzeum Morskie.

Jeśli polska propozycja się spodoba, spotkanie odbędzie się między 9 a 11 lipca 2010 roku. Swoje kandydatury chce zgłosić także 16 innych miast z całego świata, m.in. Marrakesz, Hongkong, Melbourne, Rio de Janeiro, Toronto, Los Angeles, Amsterdam, Kopenhaga czy Stambuł.

W 2008 roku w Wikimanii w Aleksandrii w Egipcie uczestniczyło ponad 1200 osób z 98 krajów, w tym roku zjazd odbędzie się w sierpniu w Buenos Aires.

Wikipedia powstała 15 stycznia 2001 roku. Do tej pory ma już ma ponad 10,2 milionów haseł w ponad 200 wersjach językowych. Polska edycja jest na czwartym miejscu pod względem ilości haseł na świecie (około 560 tys. haseł). Wyprzedza ją tylko angielska, niemiecka i francuska.