Zwracam się jeszcze raz z apelem do wszystkich obywateli Rosji - zaszczepcie się! - oznajmił Putin w dorocznym wystąpieniu przed Zgromadzeniem Federalnym, tj. połączonymi izbami parlamentu Rosji. Wezwał obywateli, by "nie tracili czujności" i przekonywał, że "koronawirus nie został jeszcze do końca pokonany i nadal jest bezpośrednim zagrożeniem".

Reklama

Ocenił następnie, że "centralne znaczenie mają teraz szczepienia". Możliwość przyjęcia szczepionki powinna być powszechna, co pozwoli na jesieni na ukształtowanie się odporności stadnej - powiedział Putin.

"Rosyjscy naukowcy dokonali prawdziwego przełomu"

Szef państwa przekonywał, że rosyjscy naukowcy dokonali "prawdziwego przełomu" i dzięki nim Rosja "ma teraz trzy niezawodne szczepionki przeciwko koronawirusowi". Ocenił, że jest to dowodem na rosnący potencjał naukowo-techniczny kraju.

W Rosji, według oficjalnych danych, zakaziło się koronawirusem od początku pandemii ponad 4,7 mln osób. W ciągu ostatniej doby wykryto 8271 zachorowań. Wskutek Covid-19 zmarło ponad 106 tys. osób, w tym 399 w ciągu minionej doby.

Aleksandr Gincburg, szef ośrodka naukowego im. Nikołaja Gamalei, poinformował, że szczepionką Sputnik V zaszczepiło się do tej pory 10-11 mln Rosjan.

Reklama

"Czepiają się Rosji to tu, to tam"

Organizatorzy "wszelkich prowokacji", zagrażających interesom bezpieczeństwa Rosji, będą żałować tego, co zrobili, "tak, jak już dawno nie żałowali" - oświadczył również Władimir Putin. - Chcemy mieć dobre relacje ze wszystkimi uczestnikami społeczności międzynarodowej. Ale czepiają się Rosji - to tu, to tam - mówił. Dodał: "nie chcemy palić mostów, ale jeśli ktoś zechce je palić, to powinien wiedzieć, że odpowiedź Rosji będzie szybka, asymetryczna i ostra".

Zapewnił, że "jeśli ktoś będzie przyjmował ton egoistyczny", to Rosja znajdzie sposób na obronę swojego stanowiska.

Przestrzegł też przed przekraczaniem "czerwonych linii" i zapowiedział, że to Rosja będzie za każdym razem określać, gdzie one się znajdują.

"Świat ignoruje przygotowania do zamachu na Białorusi"

Kraje Zachodu ignorują fakty związane z przygotowaniami do zamachu stanu na Białorusi i z planami zabicia jej przywódcy Alaksandra Łukaszenki - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin. Zapewnił, że na Białorusi "wszystko prowadziło" do próby zamachu stanu.

Putin przed parlamentem Rosji powiedział, że niedawno ujawniono "fakty jawnej próby zorganizowania zamachu stanu na Białorusi i zabicia prezydenta tego kraju".

Dodał: "charakterystyczne jest, że takie oburzające działania nie są potępiane przez tak zwany kolektywny Zachód. Nikt jakby niczego nie zauważa, wszyscy udają, że nic się nie dzieje".

Praca nad nową bronią idzie zgodnie z planem

Praca nad nowymi systemami rosyjskiego uzbrojenia idzie zgodnie z planem - zapewnił Władimir Putin. Zapowiedział, że do końca 2022 roku trafi do służby pierwszy pułk uzbrojony w całości w międzykontynentalne rakiety balistyczne Sarmat.

Putin przypomniał, że do armii już trafił system Awangard, uzbrojony w międzykontynentalne rakiety balistyczne z hiperdźwiękowymi głowicami manewrującymi, i że do służby wszedł także laser bojowy Pierieswiet.

O istnieniu tych nowoczesnych rodzajów uzbrojenia Putin poinformował po raz pierwszy w 2018 roku, również w dorocznym orędziu do Zgromadzenia Federalnego.